Почетна > Србија
Србија

У оквиру српског туризма најтраженије бање, па села и планине

Грађани највише заинтересовани за смештај на Златибору, Копаонику, Пролом бањи, Сокобањи и Сијаринској бањи.
Фото: PrtSc/Arhiva Snimaka/YouTube

Србију ће овог лета сигурно посетити 300.000 туриста, који ће одмор у својој земљи провести захваљујући субвенцијама државе. Замајац у јеку сезоне, како је ресорна министарка Татјана Матић назвала одлуку о додели додатних 200.000 ваучера за одмор у Србији, више је од подршке сектору и туристичкој индустрији. Одавно једна уредба није изазвала оволико интересовање грађана – за само три дана подељено је више од половине ваучера.

Министар финансија Синиша Мали изјавио је да се до сада пријавило 121.000 грађана, највише пензионера (65.000) и незапослених лица (37.000). Мали је рекао да је жеља председника Александра Вучића била да се најпре изађе у сусрет онима којима је то најпотребније, али и да грађани остану и проведу одмор у Србији.

Готово да нема места у нашој земљи из ког већ сада макар један објекат није понудио смештај за ваучере. Према последњим подацима „Поште Србије”, највише издатих ваучера и даље је у Крагујевцу, а највеће интересовање грађани показују за смештај на Копаонику, у Пролом бањи, Сокобањи, Сијаринској бањи и на Златибору. Туризам Србије је иначе већ забележио одличне резултате. Према оцени Министарства трговине, туризма и телекомуникација, ова сезона је, по свим показатељима, једна од најбољих.

У туристичким агенцијама кажу да је потражња за смештајем у домаћим туристичким центрима порасла и да је сада сигурно да ће се сезона у бањама и на планинама продужити. Како објашњавају, то неће утицати на туристе који су већ уплатили летовања ван земље, нити ће због ваучера одустати, али је сигурно да ће многи од њих искористити ово право за додатни одмор у Србији.

Ко има право

Право на коришћење ваучера може се искористити смо по једном основу, а корисници ваучера могу бити:

– пензионери

– незапослени из евиденције Националне службе за запошљавање

– корисници права на додатак за помоћ и негу другог лица који то право остварују у складу са законом којим се уређује социјална заштита

– корисници права на додатак за помоћ и негу другог лица који то право остварују у складу са законом којим се уређује пензијско и инвалидско осигурање

– запослени чија примања не прелазе износ од 70.000 динара месечно

– ратни војни инвалиди и цивилни инвалиди рата с примањима која не прелазе износ од 70.000 динара месечно

– корисници права на накнаду на породичну инвалиднину по палом борцу

– носиоци активног породичног пољопривредног газдинства

– студенти

Пријава – најкасније 30 дана пре почетка одмора

Све пријаве за добијање ваучера се подносе на шалтерима „Поште Србије” и услов је да она буде поднета најкасније 30 дана пре почетка аранжмана. Документација се предаје лично, а у поштама саветују да се подаци пажљиво провере јер не прихватају накнадне рекламације. Документација која се предаје није идентична за све, тако пензионери на увид достављају доказе о оствареном праву на пензију које издаје банка са територије Србије. Запосленима је неопходан оригинал потврде о запослењу, као и о оствареној заради исплаћеној у месецу пре подношења пријаве. Студенти прилажу уз пријаву и потврду високошколске установе о статусу првог, другог или трећег степена за текућу школску годину.

Rekordni turistički rezultati u Beogradu u prvih 5 meseci

Преузмите андроид апликацију.