Почетна > Србија
Србија

РЦ Краљево: Крушкина оса срчикарица

На подручју деловања РЦ Краљево засади крушке се налазе у различитим фазама развоја плода (BBCH 72-74).
Фото: Unsplash/Vitya Lapatey

Визуелним прегледом крушке, у појединим младим засадима, уочено су симптоми сушења младара. Ови симптоми указују на присуство крушкине осе срчикарице (Janus compressus).

Симптоми сушења младара се могу помешати са симптомима које проузрокује бактериозна пламењача јабучастог воћа (Erwinia amylovora). Разлика је у томе што се у случају напада крушкине осе срчикарице на младару уочавају спирално распоређени тачкасти убоди испод места сушења. Након периода прецветавања, тачкасте убоде на младару прави женка својом легалицом током полагања јаја.

Ларве својом исхраном унутар младара праве оштећења која се огледају у томе да се они савијају у лук, потамне а касније и некротирају.

Ова штеточина се јавља периодично и има једну генерацију годишње.

Примарни домаћин осе срчикарице је крушка а штете може правити и на јабуци. Већу опасност представља за младе засаде.

У засадима где се уоче симптоми присуства крушкине осе срчикарице, препоручује се орезивање нападнутих младара, њихово изношење из засада и спаљивање, што ће утицати на смањење популације ове штеточине у наредној вегетацији.

У интензивним засадима крушке, сузбијање ове штеточине врши се заједно са сузбијањем обичне крушкине буве (Cacopsylla pyri).

RC Niš: Polaganje jaja I generacije kukuruznog plamenca (Ostrinia nubilalis)

 

Преузмите андроид апликацију.