Почетна > Свет
Свет

Министри спољних послова Г20 стижу данас на Бали

Министри спољних послова Групе 20 (Г20) долазе данас на Бали, у Индонезији, због разговора на којима ће доминирати сукоб у Украјини, упркос дневном реду који је усредсређен на глобалну сарадњу и прехрамбену и енергетску безбедност, преноси АП.
г20
Фото: PrtSc/YouTube/MoFA Indonesia

 

Састанак министара 19 најразвијенијих земаља света, заједно са Европском унијом, биће одржан у петак, а кинески министар спољних послова Ванг Ји и највиши руски дипломата Сергеј Лавров свратили су пре доласка у Индонезију у више азијских престоница, прикупљајући подршку и јачајући своје везе у региону уочи преговора.

Сједињене Државе и њихови савезници настоје да казне руског председника Владимира Путина на што је могуће више начина због напада на Украјину, укључујући претњу бојкотом самита лидера Г-20 на Балију који је планиран за новембар, ако Путин буде присуствовао том скупу.

Због тога је, као овогодишњи председавајући Г-20, Индонезија приморана да игра конструктивнију улогу на међународној сцени, уместо да се понаша само као „организатор догађаја“, наводи АП.

Ова земља настоји да остане неутрална у вези са инвазијом Русије на Украјине, а председник Џоко Видодо је био први азијски лидер који је посетио зараћене земље.

Украјина није чланица Г-20, али Видодо је позвао украјинског председника Володимира Зеленског на новембарски самит заједно са Путином, надајући се да ће то умирити све стране и спречити свако ометање дневног реда форума.

Зеленски је саопштио да неће присуствовати ако се рат настави и одлучио је да прати дискусије путем видео линка.

Видодо је наводно изнео на маргинама недавног самита Групе седам (Г7) у Немачкој, да ни Путин такође неће доћи, а Москва је саопштила да коначна одлука још није донета, наводи АП.

Тај очигледан компромис могао би бити стављен на пробу када се министри иностраних послова Г-20 окупе сутра у добро чуваном туристичком одмаралишту Нуса Дуа на Балију како би поставили темеље за 17. самит лидера.

Напетости између Вашингтона и Пекинга су такође присутне уочи самита, Кина је у среду додатно заоштрила реторику са САД и НАТО, само неколико дана пре него што би амерички државни секретар Ентони Блинкен и кинески министар спољних послова Ванг Ји требало да се састану на Балију.

Вашингтон се „придржава међународног права само онако колико сматра да му одговара“, саопштио је портпарол кинеског министарства спољних послова Џао Лиђијан новинарима у Пекингу.

Кључни циљ разговора на министарском самиту у Индонезији треба да буде тражење начина за побољшање безбедности хране у време када је руска инвазија на Украјину ограничила светска тржишта, подижући нагло цене меса, млечних производа, житарица, шећера и јестивог уља.

Русија и Украјина чине трећину светског извоза пшенице, а сама Украјина узгаја довољно жита да прехрани 400 милиона људи, док због блокада Москве Кијев може да извезе само 2 милиона тона месечно, 60 одсто мање него иначе, наводи АП.

Милиони тона украјинског жита се налазе у силосима и чекају да буду отпремљени кроз безбедне коридоре у Црном мору.

Украјина је такође један од највећих светских извозника кукуруза и сунцокретовог уља, али је руска инвазија зауставила већи део тог промета.

Такви поремећаји угрожавају снабдевање храном за многе земље у развоју, посебно у Африци.

Индонежански министар спољних послова Ретно Марсуди рекао је новинарима да је важно постићи наставак извоза житарица из Украјине и извоза хране и ђубрива из Русије како би се окончале несташице и смањиле цене.

На маргинама самита Г20, амерички државни секретар Блинкен би требало да се састане са Вангом, главним изаслаником Пекинга.

Чланице Г-20 чине око 80 одсто светске индустријске производње, две трећине светске популације и око три четвртине глобалне трговине, наводи АП.

Istraživanja pokazala da Amerikanci gube veru u SAD

Преузмите андроид апликацију.