Кад чујемо да нетко каже „Он је такав перфекциониста“ или „Она мора све радити савршено“ то може бити речено с дозом дивљења или пак с дозом огорчености. С једне стране, дивимо се људима и спортистима који теже високим стандардима, а с друге стране фрустрирани смо људима и спортистима који посвећују превише пажње детаљима без да то значајно утече на финални продукт.
Но, вратимо се корак унатраг. Што је заправо перфекционизам?
Перфекционизам укључује континуирану тежњу достизању високих стандарда и управо је топредност перфекционизма у спорту.
Тешко је бити врхунски спортиста ако нема здравих перфекционистичких тенденција. Та тежња за напретком подстиче спортисте да улажу још више труда и не одустају од својих циљева.
Међутим, ако спортиста инсистира на савршенству извођења, покрета, тренинга или такмичења, фокусира се на резултат, а не на процес и то има негативне последице за њега попут константног самокритиковања, такмичарске анксиозности, фрустрације и пада самопоуздања, онда говоримо о негативном перфекционизму.
Он је један од великих непријатеља спорта и разлог бројних одустајања од спорта и неостваривања властитих потенцијала јер спортиста буде хронично незадовољан собом.
У спорту често имамо прилике видети особе које улажу јако пуно труда у тренажни процес, али су константно незадовољне и фрустриране, јако се љуте на себе због грешке, а перформансе су им хронично испод сопствених могућности.
Такви перфекционисти често код себе изазивају стрес, брину, критикују се, буду незадовољни собом и руше себи самопоуздање због непостизања очекиваног савршенства. Очито је да се код њих ради о негативном перфекционизму, али одлична је вест да се позитивни перфекционизам може развијати и тренирати.
Дакле, како кренути у борбу с правим непријатељем?
Најпре треба обратити пажњу на исправно постављање циљева за тренинг и такмичење. Циљеви прије свега морају бити реални и усмјерени на ствари које можете контролисати, односно, ваш труд.
Дакле, фокус треба бити на ствари које су унутар ваше контроле јер једино такве ствари можемо променити и на њих утицати. Пример је и успешно управљање властитим интензитетом које омогућава да будете у оптималној зони и пребацује фокус на вас саме.
Такође, требате разумети како настају нервоза и трема на такмичењу. Успешно суочавање с тим непријатним осећањима засигурно доводи до већег задовољства и уживања у спорту, а оно што вам у сваком тренутку може помоћи је и кориштење позитивног унутрашњег самоговора.
Преузмите андроид апликацију.