Почетна > Свет
Свет

Шпанија тражи од савезника, фокусирање и на јужно крило НАТО

Шпанија ће апеловати на НАТО савезнике да данас на самиту у Мадриду размотре већу улогу алијансе у Северној Африци и региону Сахела, а шпански министар спољних послова поручио је да не треба искључити интервенцију у Малију.
Фото: Танјуг/Jonathan Ernst/Pool Photo via AP

НАТО, међутим, нема довољну мотивацију за такве кораке, рекле су дипломате на које се позива Ројтерс.

Британска агенција наводи да су савезници попут Шпаније и Италије забринути да претње на јужној граници ризикују да буду игнорисане пошто НАТО предузима највеће повећање својих снага на истоку Европе од Хладног рата.

Најављено је да ће 30 лидера НАТО-а одржати данас завршни састанак, фокусиран на југ, након скоро два дана разговора у којима је доминирао руски рат у Украјини.

Шпански министар спољних послова Хосе Мануел Албарес рекао је да не искључује интервенцију НАТО-а у Малију ако буде потребна, након што је у саопштењу са самита алијансе навео тероризам међу „хибридним претњама“ које непријатељске снаге могу да искористе да поткопају његову стабилност.

„Не искључујемо то. Ако би било неопходно и ако би представљало претњу по нашу безбедност, урадили бисмо то“, рекао је он за локалну радио станицу РНЕ, преноси Ројтерс.

Западне силе су забринуте због пораста насиља у Малију, где се владајућа војна хунта у земљи, подржана од, како наводи британска агенција, стране руске приватне војне компаније „Вагнер група“, бори против исламистичке побуне која се прелива у суседне земље у афричком региону познатом као Сахел.

Француска, чија је војна политика дуго била фокусирана на јужно крило НАТО-а, саопштила је у фебруару да ће повући 2.400 војника који су распоређени у Малију пре скоро деценију, након што су се односи Париза са хунтом погоршали.

На наговор Шпаније, уз подршку Италије, нови десетогодишњи НАТО „стратешки концепт“ такође наводи тероризам и миграције као елементе за праћење, и указује на јужно крило као нови извор ризика за стабилност.

Алијанса је у среду на самиту означила Москву као највећу „директну претњу“ западној безбедности и договорила планове за модернизацију опкољених оружаних снага Украјине.

Такође је позвала Шведску и Финску да се придруже и обећала седмоструко повећање борбених снага од 2023. године у високој приправности, дуж њеног источног крила, наводи Ројтерс.

 

Преузмите андроид апликацију.