Почетна > Бизнис
Бизнис

Српски мед откључава светска тржишта

Србија је прошле године извезла 2.701 тону меда у вредности од 13,09 милиона евра, што је за 46 одсто више него 2019. године.

Како показују подаци Привредне коморе Србије, мед се највише извозио у Италију, Норвешку и Немачку.

Истовремено и увоз је растао, за разлику од претходних година, па је у Србију прошле године стигло 548 тона меда из Молдавије, Украјине, Грчке и Новог Зеланда.

Фото: Pixabay/ExplorerBob

Потенцијали за извоз српског меда и производа од меда су тржишта Пољске, Саудијске Арабије и Јужноафричке Републике, казао је Игор Кроња из Центра за информатичку подршку и спољнотрговинску аналитику ПКС.

„У прошлој години Италија је постала доминантно извозно тржиште и са првог места сменила Норвешку која је била главни увозник меда у 2018. и 2017. години. Од појединачних тржишта највећи раст извоза забележен је на тржиште Немачке, где се извоз повећао за 1,77 милиона евра“, рекао је он.

Фото: Pixabay/maxknoxvill

Уз растућу потражњу потрошача на домаћем тржишту и развој свести о позитивним ефектима природног меда, очекивано ће расти и потражња за овим производом на светским тржиштима у наредном периоду.

Како наводе у Привредној комори Србије, глобално тржиште меда процењено је на око 9,21 милијарду евра у 2020. години и очекује се да ће расти 8,2 одсто годишње.

Наш мед је прошле године највише сладио потрошаче у Пољској и Босни и Херцеговини.

„Примећен је и извоз на тржиште Саудијске Арабије и Јужноафричке Републике, где су неке наше компаније већ послале узорке, те постоје очекивања да ће освојити нове клијенте и на овим тржиштима“, рекао је Кроња.

У 2021. години за све пчеларе обезбеђени су подстицаји у износу од 800 динара по кошници.

Увози се и мед по цени од једног евра

Наша земља позната је по производњи квалитетног меда. Већина потрошача снабдева се од локалних пчелара, а они који купују у маркетима често имају сумњу у квалитет.

Савез пчеларских организација Србије (СПОС) годинама уназад води борбу са произвођачима лажног меда, међутим, како кажу, тржиште је ипак слободно и због тога могу да укажу, али не и да утичу шта ће све наћи на рафовима српских продавница.

“Преко нашег погона пласирамо мед у Италију, Норвешку, Саудијску Арабију. Пробали смо са два велика трговинска ланца да остваримо сарадњу, али нисмо успели јер су марже огромне”, објашњава за Бизнис.рс заменик председника СПОС Радивоје Стојановић.

Када је реч о увозу, он наводи да ретко који увозник може да парира домаћем меду по квалитету и да увозници искључиво гледају зараду.

“Имамо податак да је из Украјине увезен мед по цени од 1,1 евро. Код нас је откупна цена 7,61 евра. То изазива сумњу у квалитет и да ли је уопште реч о меду или мешавини слатких сирупа. То је ствар државе и инспекцијских органа”, истиче Стојановић.

Према његовим речима, домаћи мед из њиховог погона пролази све неопходне анализе које се раде у најсавременијој лабораторији у Немачкој, док анализама које прилажу други произвођачи треба да се баве инспекцијски органи.

“Код нас на Хемијском факултету сертификује се лабораторија која ће бити на светском нивоу. Када буду добили сертификацију све неопходне анализе радићемо код њих”, закључује наш саговорник.