У Србији је никад већа потражња за некретнинама, а нарочито у Београду, где се оглашени станови издају у просеку за 17 дана, показује истраживање портала „4zida„.
Висока тражња резултат је највише доласка великог броја странаца у престоницу, наведено је у саопштењу.
То је резултирало скоком цена најма, али је утицало и на брзину издавања некретнина.
Почетак лета је обично период када на тржишту издавања има више некретнина у понуди, највише због одласка студената својим кућама и отказивања станова.
Потражња за издавање станова је велика, а они квалитетни се брзо разграбе.
У Новом Саду је слична ситуација и просечно време издавања је 18 дана, док је у Нишу и Крагујевацу за дан мање него у Београду – 16 дана.
Од већих градова, најбрже се издају станови у Суботици, где је просечно време оглашавања станова за издавање 14 дана.
„У мањим градовима је и мања понуда некретнина за издавање, те нас не треба изненадити што квалитетне некретнине врло брзо оду са тржишта. Тако је на пример у Чачку и Сомбору просечно време издавања некретнина само 11 дана, а у Крушевцу осам дана. Ипак, рекордер у Србији је Краљево, где се станови у просеку издају за само пет дана. У овим, мањим градовима, довољно је да заживи једна нова фабрика, па да се већ осети несташица станова за издавање“, рекла је Јасмина Гаврилов Дражић са сајта за оглашавање некретнина 4зида.рс
Београдске градске општине бележе различито просечно време издавања некретнина.
Најбрже се издају станови на Палилули, затим у Земуну, па на Звездари и Чукарици.
Најдуже на тржишту стоје станови на Савском венцу, у просеку 34 дана.
То се може објаснити и тиме што је на овој општини изграђен велик број станова, те да је и већа понуда станова за издавање у односу на остале општине.
На општинама Савски венац, Врачар и Стари град има и највише луксузних некретнина које, по правилу, нешто дуже чекају на станаре него што је то случај са повољнијим становима намењеним студентима.
Преузмите андроид апликацију.