Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Биљно“месо“ није хранљиво као право

Алтернативе за месо могу изгледати и бити припремљене као право месо, али научници кажу да њихова исхрана можда није иста.
Фото: Pixabay/Ann1992

Истраживачи су упоредили су 36 узорака хране – 18 познатих биљних „меса“ са 18 врста млевене говедине. У сваком узорку су мерили број метаболита, малих молекула који чине хранљиве материје у храни.

Студија је открила да говедина садржи 22 метаболита који немају алтернативу биљној бази. У међувремену, биљно месо је садржало 31 метаболит који право месо није. Истраживачи су открили да су највеће разлике у витаминима, аминокиселинама и врстама засићених и незасићених масних киселина.

Алтернативни произвођачи меса опонашају изглед, укус и текстуру меса са молекулима соје који садрже гвожђе, а протеине обогаћују сојом, грашком и другим састојцима на биљној бази.

Поред тога, неки алтернативни производи од меса садрже витамине попут Б12 како би створили сличан нутритивни профил као право месо. Студија је, међутим, открила да је неколико метаболита који су витални за људско здравље пронађено искључиво или у већим количинама у говедини, укључујући креатин, спермин, ансерин, цистеамин, глукозамин, сквален и омега-3 масну киселину ДХА (докозахексаенску киселину).

Ови хранљиви састојци су важни за наш мозак и друге органе, укључујући мишиће. Али неки људи који више воле веганску исхрану могу да живе здраво, то је јасно. За потрошаче који читају етикете на храни, алтернативе месу могу бити нутритивно заменљиве.

Али ако погледате иза завесе и погледате проширене профиле хране, видећете да постоје велике разлике између месних и биљних алтернатива.

Он, међутим, истиче да то не значи да је једна опција боља од друге, већ да се биљне и животињске намирнице могу допуњавати јер дају различите хранљиве материје.

Večita dilema: Šta večerati nakon trening?

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке