Где уложити новац у овом тренутку када су се берзе усијале због страха од рецесије, криптовалуте стрмоглаво падају, а некретнине никада нису биле скупље?
Владимир Величковић, финансијски консултант и инвеститор, каже да сада код нас постоји озбиљна палета могућности за инвестирање, што пре три до пет година није био случај. Подсећа да смо раније имали опцију улагања у берзу, али Београдска берза је врло трома и према његовом мишљењу људи немају ту шта да траже. Наши грађани имају могућност да преко интернационалног брокера улажу у акције страних компанија, форекс (глобално финансијско тржиште страних валута) и криптовалуте, чиме се и наш саговорник бави више од једне деценије, као додатним извором зараде.
„Међутим, сада код нас постоји краудфандинг или групно финансирање, што представља алтернативни начин прикупљања средстава за одређене пројекте, који омогућава да се до новца дође уз помоћ заједнице. На пример, преко платформе ventu.rs појединац може да уложи од 100 евра до више десетина хиљада евра у компаније које су на листи. Затим, све се чешће инвестира у НФТ токене (дигиталну имовину која омогућава пренос разних права на производе и услуге, на пример да се уметничка дела на различитим медијима продају дигиталним путем) или појединачне токене и све оно што је ослоњено на блокчејн технологије“ наводи Величковић. Наглашава да од сада и у Србији куповином дигиталног новца може да се улаже у компанију која га је емитовала.
Први домаћи дигитални токени понуђени су прошле недеље инвеститорима. Комисија за хартије од вредности је привредном друштву „Финспот” д. о. о. одобрила да објави иницијалну понуду за 35.250 „Финспот” факторинг токена, по номиналној вредности до 1.000 динара, што укупно износи 35,25 милиона динара.
„Процес изгледа прилично једноставно. Потенцијални инвеститори се региструју преко наше платформе, отворимо им налог и онда им проверимо личну исправу и банковни рачун, а затим електронским путем уплате цену токена. Један токен кошта 1.000 динара, а минимална инвестиција је 10.000 динара“ објаснио је Огњен Куртић из „Финспота” за Танјуг.
Додао је да након што се објави успешност понуде, инвеститор добија токене у свој новчаник и онда може да их улаже у инвестиционе понуде „Финспота”.
„На нашој платформи могу да нађу наше производе у које могу да улажу токене, с тим да треба да одлуче на који период их улажу. Нудимо инвестиционе периоде на три, шест и 12 месеци, а у зависности од тога је и принос који ће им бити исплаћен када истекне инвестициони период. С тим да принос износи од седам до 10 одсто, на шта се плаћа порез од 15 процената“ прецизирао је Куртић. Додао је да сваки грађанин може постати инвеститор.
Evropska komisija pokrenula istragu o prodaji OMV Slovenija mađarskom MOL-u
Преузмите андроид апликацију.