Црвено море је посебно по својим бројним карактеристикама, а име је свакако једно од њих.
Сателитски снимци снимљени из свемира приказују Црвено море као плаву линију која се простире отприлике од севера ка југу дуж североисточне ивице афричког континента.
Интензивна плаветнила воде, која је у оштром контрасту са сиво-браон бојом околног пејзажа, оповргава добро познато име мора.
Очигледно, у Црвеном мору нема ничег црвеног.
Објашњење имена у боји. Нико са сигурношћу не зна како је Црвено море добило име. Могуће је, додала је она, да би одговор могао имати везе са алгом „Trichodesmium erythraeum“.
Ове алге се понекад називају и „морска пиљевина“ и припадају врсти цијанобактерија, односно водених бактерија које преживљавају фотосинтезу, која припада групи плаво-зелених алги и одговорна је за између 60% и 80% конверзије азота у океану.
„Trichodesmium erythraeum“ је плодна алга и налази се у великом делу светских тропских и суптропских океана. Расте у изобиљу у Црвеном мору и подлеже повременом цветању, које се јавља када дође до брзог раста популације.
Када алге угину, вода поприма црвенкасто-браон боју док се умируће алге шире по површини мора.
Што је можда један од разлога зашто је море добило ово име. Међутим, такође је могуће да је Црвено море добило име по црвеним планинама које обрубљују делове његове обале, на пример дуж јорданске обале.
Посебност Црвеног мора Црвено море није дефинисано само својим именом, оно је легло биодиверзитета са многим ендемским животињама које се налазе само у Црвеном мору или Аденском заливу.
Дуго и уско, Црвено море је стиснуто између североисточне Африке и Арапског полуострва.
Протеже се отприлике 1930 километара од Суецког залива на северу до Аденског залива на југу, повезујући се на крају са Индијским океаном.
Максимална ширина Црвеног мора је 305 километара, а највећа дубина 3040 метара. Покрива површину од око 450.000 квадратних километара. Такође има један од најдужих непрекинутих коралних гребена на свету који се протеже на 4.000 километара и садржи богату разноликост морског живота.
Јединствене карактеристике гребена чине га једним од ретких морских уточишта на свету које је заштићено од климатских промена.
Корали који су се ту настанили крајем последњег леденог доба једини су могли да издрже веома високе температуре и салинитет, пошто су услови у Црвеном мору тада били такви.
Тако да сада живе знатно испод својих максималних температура и предвиђа се да ће бити један од последњих коралних гребена који ће преживети овај век.
Црвено море је једно од најмлађих светских водених површина и настало је цепањем две тектонске плоче, Арапске и Афричке плоче, које се још увек одвајају, па је море све веће.
Преузмите андроид апликацију.