Министар за заједнице и повратак Горан Ракић изјавио је данас да је и овог 20. јуна, на Светски дан избеглица, повратак расељених на Косову на најмањој могућој лествици.
Након конфликта на Косову 1999. године, своје домове напустило је 226 418 грађана, а после више од две деценије од исељења, укупан број повратника на овим просторима је 29 108, истакао је Ракић у саопштењу.
„Након више од две деценије од напуштања својих домова велики број тих домова је и даље празан, јер не постоје адекватни услови и искрена жеља и помоћ осталих косовских институција да нама као кровној институцији која се бави процесом повратка помогну да део посла који нам је поверен реализујемо на квалитетан и успешан начин”, рекао је Ракић.
Према његовим речима, повољнија ситуација може се очекивати тек када престану напади на повратнике, њихову имовину, када се проблеми узурпиране имовине буду решавали на конкретан и брз начин, када повратницима буде обезбедили боље економске услове.
„Ако им омогућимо да они који се врате могу без страха да посете своје цркве, обрађују земљиште оду несметано код својих комшија, онда ћемо имати и повољнију ситуацију да и већи број оних који се враћају и на својим имањима опстају”, рекао је Ракић.
Он је додоа да је на недавном састанку са расељенима у Београду подржао повратак четрдесет породица на Косово и да га радује чињеница да код њих постоји искрена волха да се на своја имања врате.
Министар је додао да ће његов мандат на челу Министарства за заједнице и повратак бити посвећен свима онима који такву жељу имају јер је основно право сваке ресељене породице да се у свој дом врати.
Ракић је казао да пример повратка и упорности Драгице Гашић из Ђаковице треба да следе сви они који на Косово желе да се врате, јер је њена жеља да живи у Ђаковици јача од свих недаћа са којима се Драгица суочава.
Преузмите андроид апликацију.