Буђење и активирање организма, нажалост, нема везе са магичним формулацијама и препаратима у облику капсула, праха или чајева.
Овај појам подразумева много више од тога, пре свега – труд, дисциплину и стрпљење. Да бисмо поново „пробудили“ своје тело и покренули рад метаболизма, прво морамо да прекинемо са ригорозним дијетама и схватимо да је за успешно и дугорочно мршављење неопходна промена начина живота.
Када је у питању промена вашег начина живота, не мислите да треба да једете само салату и да полудите радећи кардио вежбе сваки дан.
Мале промене у равнотежи у телу
Односи се на мале постепене промене које ће довести тело у равнотежу и стабилизовати телесну тежину. Испод су неке од најважнијих ствари које нам помажу у овом процесу.
1. Дневни унос калорија не би требало да буде драстично испод наших основних дневних потреба (базни метаболизам).
2. Сваки дан треба да уносимо приближно исту вредност калорија, у одређеном временском интервалу како бисмо имали одређени континуитет и темпо из дана у дан.
3. Престаните да прескачете оброке и избегавајте да једете велике количине хране увече, већ распоредите 3 до 5 оброка равномерно током дана (како ко воли и може).
4. Дајући телу довољно калорија колико му је потребно за рад базалног метаболизма, односно обављање свих виталних функција организма, наш метаболизам се неће успорити у процесу мршављења и сходно томе нећемо имати јо-јо ефекат.
5. Унос протеина треба да буде 1,5 до 2 г по кг ТМ сваког дана. Извор протеина треба да буде у скоро сваком оброку (месо, риба, јаја, јогурти, сиреви, ораси и семенке, протеини сурутке, колаген, протеини конопље…)
6. Довољним уносом протеина сачуваћемо и одржати мишићну масу чији је удео у телу кључан за покретање метаболизма и утрошак калорија. Поред тога, сагорећемо више калорија да бисмо варили протеине и постигли осећај ситости или спречили глад и глад.
7. Унос влакана од 25 до 35 г дневно распоређених у сваки оброк, конзумација воћа, поврћа, семенки, орашастих плодова, целих житарица – покренућемо варење, очистити пробавни систем (црева, јетра…), регулисати високу масноћу, холестерола и шећера у крви и постићи осећај ситости, што ће спречити преједање касније у току дана и жељу за храном богатом шећером.
Осим тога, намирнице богате влакнима обично имају много већу нутритивну вредност и нижу калоричну вредност, због чега једете довољно да не будете гладни, али смањујете унос калорија, што је кључно за покретање губитка вишка килограма и масних наслага.
8. Подстакните добар унос масти (авокадо, маслиново уље, какао, уље каноле, омега-3, семенке и ораси.
9. Узимајте довољно течности. Течност је изузетно важна у правилном функционисању метаболизма, чишћењу дигестивног система, бешике и бубрега. Течност уклања штетне нуспроизводе из тела и подржава наше унутрашње органе да правилно функционишу.
10. Укључивање физичке активности (пожељно је комбиновати вежбе снаге са ходањем или неким кардио вежбама према могућностима или интервалним тренингом високог интензитета).
Физичка активност стимулише потрошњу калорија, што доводи до губитка масти и тежине, подржава наш кардиореспираторни систем, регулише висок крвни притисак, високу масноћу и шећер у крви, буди и активира наше мишиће који су „мотор” нашег тела и повећавају базални метаболизам.
Namirnice koje nikako ne treba kombinovati: Mogu da vam unište organizam
Преузмите андроид апликацију.