Раст светске потражње за нафтом успориће у 2023. години, јер високе цене „црног злата“ и горива потпирују инфлацију и коче глобалну економију, извештава Ројтерс позивајући се на људе из Организације земаља извозница нафте (ОПЕК) и индустријске изворе.
Потрошња горива се опоравила од пада изазваног пандемијом 2020. и требало би да ове године премаши ниво из 2019, чак иако цене достижу рекордне вредности. Међутим, високе цене нагризају пројекције глобалног раста за 2022. и подстичу очекивања да ће раст додатно успорити у 2023.
ОПЕК треба у јулу званично да објави своју прву прогнозу о потражњи нафте за 2023. Тржишта с великим интересовањем ишчекују његове пројекције, заједно са прогнозом Међународне агенције за енергију (ИЕА), ради процена како би даља ОПЕК-ова политика производње могла да се развија.
Делегат из ОПЕК-а и један индустријски извор упознат са размишљањем тог нафтног картела рекли су Ројтерсу да се у 2023. очекује раст светске тражње за нафтом од 2,0 милиона барела дневно (бпд) или чак мањи. То је пораст од само 2,0 посто у односу на повећање од 3,36 милиона барела дневно које се предвиђа за 2022. годину.
„Чак и ако је то повећање од само 1,0 милион барела дневно у ондосу на ову годину, то је и даље раст“, рекао је неименовани делегат из ОПЕК-а о изгледима за следећу годину, додајући да званична прогноза треба да буде објављена у месечном извештају 12. јула.
ИЕА, која саветује западне владе о енергетској политици, даће своју прву процену потражње за 2023. у среду, рекао је портпарол те међународне организације.
ОПЕК пажљиво прати тржишне сигнале како високе цене горива не би имале деструктивно дејство на потражњу за нафтом.
Један високи званичник у фирми за трговање нафтом каже да такође очекује нижи раст потражње у 2023. години јер „нафта с ценом од 120 долара по барелу разара тражњу“, и напомиње да се то „већ дешава“.
ОПЕК је првобитно, у извештају из јула 2021, предвиђао раст тражње за ову годину од 3,28 милиона бареал дневно (бпд), касније је ту процену подигао на преко 4,0 милиона бпд, да би на крају поново ревидирао прогнозу, овај пут наниже на 3,36 милиона бпд, подсећа Ројтерс.
Преузмите андроид апликацију.