Не треба вам велика количина уља.
За припрему помфрита препоручљиво је изабрати сорту са високим садржајем скроба, јер ћете тако обезбедити да буде лепо хрскав споља, а мекан изнутра.
Али избор сорте је само почетак, ево још неколико савета које треба да пратите:
Кромпир пре печења исећи на једнаке комаде дебљине приближно 0,7 цeнтиметара. Ово је идеална дебљина помфрита ако желите да не буде хрскав и да није сув изнутра као чипс. Ако га исечете на дебље комаде, то више није помфрит, већ печени кромпир.
Пре него што га ставите у рерну, потребно је да кромпир добро осушите у кухињском пешкиру или на папирним убрусима.
Влага отежава пријањање масти за површину кромпира, због чега неће бити фино хрскав. Када се кромпир добро осуши, лагано га уваљајте у кукурузни скроб.
Он ће упити остатак влаге и створити корицу на површини кромпира у рерни, што ће их учинити још хрскавијим. Не претерујте са скробом, довољна је једна супена кашика по килограму кромпира. Да би пржени кромпир био укусан, није потребно да га „купате” у уљу.
Довољно је узети 1-2 кашике маслиновог уља (или неког другог, по жељи) по килограму кромпира и добро помешати исечен кромпир са уљем.
Пре него што га ставите у рерну, уверите се да је сваки кромпир дошао у контакт са уљем – а ово је важан корак у постизању хрскавости.
Приликом пребацивања кромпира у плех пазите да између њих буде довољно простора, јер ако се стављају један на други, поклопљени кромпири ће проврети и остати гњецав уместо да буду хрскави.
Идеална температура рерне за савршен помфрит је 230 степени. Ставите кромпир у рерну тек када се загреје на жељену температуру.
Пеците их 20-25 минута и обавезно их окрените на пола печења да кромпир буде лепо хрскав са свих страна, а не само са доње стране. Помфрит није јело припремљено „за касније“. Чим га извадите из рерне, поспите га морском сољу и поједите.
Преузмите андроид апликацију.