Ефекти рата у Украјини увећавају патњу милиона људи због раста цена хране и енергената и погоршања финансијске кризе, уз утицај пандемије ковид-19 и климатске промене, наводи се у новом извештају УН, преноси АП.
Око 1,6 милијарди људи у 94 државе тешко је изложено најмање једној димензији кризе, према најновијем извештају Глобалне групе за одговор на кризе о украјинској кризи.
Група, коју је именовао генерални секретар Антонио Гутереш да процени утицај руске инвазије на Украјину 24. фебруара, такође је саопштила да 60 одсто радника данас има ниже стварне приходе него пре пандемије и да је 60 одсто најсиромашнијих земаља у дуговима или под високим ризиком од тога.
Гутереш, који председава групом, рекао је на конференцији за новинаре да је „утицај рата на безбедност хране, енергију и финансије систематски, озбиљан и да убрзава“.
„За људе широм света, рат, заједно с другим кризама, прети да покрене невиђени талас глади и сиромаштва, остављајући друштвени и економски хаос за собом“, поручио је Гутереш, уз напомену да су рањиви појединци и државе већ погођени, али да нико неће бити поштеђен.
Ни једна земља неће остати нетакнута кризом због трошкова живота, нагласио је Гутереш.
Он је саопштио да су цене хране близу рекордних, а да су се цене ђубрива удвостручиле.
„Без ђубрива, несташица ће се проширити са кукуруза и пшенице на све основне усеве, укључујући пиринач, са разорним утицајем на милијарде људи у Азији и Јужној Америци“, рекао је генерални секретар УН.
Према извештају УН, предвиђа се да ће се око 180 милиона људи у 41 од 53 земље, за које су подаци доступни, ове године суочити са кризом хране или горим условима, а очекује се да ће се још 19 милиона људи суочити са „хроничном потхрањеношћу на глобалном нивоу 2023. године“, наводи АП.
Преузмите андроид апликацију.