Почетна > Србија
Србија

Енергетска транзиција и зелена енергија основе за дугорочан развој

Mинистарка рударства и енергетике, проф. др Зорана Михајловић, рекла је да су за дугорочну енергетску безбедност неопходни енергетска транзиција и веће коришћење зелене енергије и да Србија може да буде регионални лидер у процесу декарбонизације.
оие
Фото: Pexels/Snapwire

„Важно је да свакодневно причамо о животној средини и о томе које кораке је држава предузела да смањи емисије штетних гасова. Поставили смо темеље доношењем новог законодавног оквира, јер све почиње законима, и тиме показали опредељење и делима, не само речима. Без закона нема ни инвестиција, нема ни развоја, без обзира на отпор и опструкције на које смо наилазили. Србија први пут има Закон о коришћењу ОИЕ и Закон о рационалној употреби енергије и енергетској ефикасности. Наши закони су потпуно усклађени са ЕУ стандардима, али не само зато што смо на путу ка чланству у ЕУ, већ зато што је то основа модерних и здравијих решења“, рекла је Михајловићева.

Инвестициони план за енергетику вредан више од 35 милијарди евра.

Потпредседница Владе је навела да је Министарство припремило и нови план инвестиција са пројектима вредним укупно 35 милијарди евра, са тежиштем на ОИЕ, изградњи РХЕ.

„Израђујемо и национални план за климу и енергетику и стратегију развоја енергетике који ће одредити пут наше енергетике у наредних 20, 30, 40 година. Наша визија је да до 2050. године будемо потпуно декарбонизована земља, а да до 2030. повећамо проценат енергије добијене из ОИЕ, конкретно из енергије сунца и ветра и да тај проценат са тренутних 3,5 повећамо на бар 15 одсто, а да истовремено смањујемо производњу из термосектора. Други подједнако важан део као што је нормативни и стратешки оквир јесте и заједнички, друштвени консензус. Да сви заједно размишљамо о томе да је неопходно да смањимо потрошњу, да повећамо штедњу енергије и да о животној средини говоримо у свим сферама, да деца од малих ногу схвате значај животне средине, јер је то наша будућност“, рекла је Михајловићева.

Digitalizuje se proces dobijanja energetske dozvole

 

Преузмите андроид апликацију.