Изградња постројења за пречишћавање отпадних вода и 90 km пратеће водоводне и канализационе мреже у Новом Саду приоритет је у раду градске власти у наредном периоду.
Имајући у виду да ће Ченеј, Ковиљ, Руменка са Кисачем, Степановићево и Бегеч имати засебна постројења за пречишћавање тиме ће заједно са централним постројењем град Нови Сад у потпуности решити питање отпадних вода пре испуштања у Дунав.
Као један од кључних предуслова за изградњу централног постројења за пречишћавање је изградња нове главне црпне станице у близини Жежељевог моста, која представља највећу инвестицију у досадашњој историји града Новог Сада кадa је у питању канализација.
Посебан проблем у реализацији овог пројекта свакако да задаје и застарела канализациона мрежа на Подбари, Лиману и другим деловима града, па је првенствено потребно тај проблем решити.
Централни пречистач ће бити изграђен низводно, са сремске стране, близу некадашње фабрике ,,Победа“, а реализацијом овог пројекта Нови Сад ће решити и проблем са дотрајалом канализационом мрежом, али и непријатним мирисима за житеље овог дела града.
Средства потребна за реализацију свега наведеног износе 140 милиона евра, та средства су обезбеђена, па можемо закључити да је овај пројекат у рангу са изградњом четвртог моста у Новом Саду, за који је опредељено 130 милиона евра и који представља пројекат од националног значаја.
Поред тога што је Нови Сад у претходном периоду освојио две престижне европске титуле – титулу Омладинске престонице Европе и Европске престонице културе данас се Нови Сад налази на правом путу да у наредном периоду, након решавања ових проблема, освоји и трећу престижну европску титулу – титулу Зелене престонице Европе.