Ове године у Шумадији је пшеница заступљена на 20.000 хектара. Падавине су претходних дана побољшале ситуацији када је развој саме биљке у питању, па се очекује принос као и прошле године од шест и по тона по хектару. Сетва кукуруза и соје је према речима пољопривредника била ризична јер је било мало влаге у земљи, али падавине су успеле то сада да надокнаде.
Зоран Милић из села Гривац, је један од већих пољопривредника у Книћу. Обрађује чак 70 хектара земље а ове године засадио је пшеницу на 23 хектара. Ако буду повољни агрометеролошки услови очекује принос као и прошле године од 6 тона по хектару.
„Пшеница у моменту када је била суша била је у фази цветања и претило је да то много смањи принос, међутим нормално је да ће та суша која је била у фази цветања смањити род, али ова киша која је неколико дана падала поправиће много ситуацију и ево као што видите ово је сорта новосадска елита иначе намењена за даљу репродукцију, има добро развијене класове, сад у наредном периоду треба да налије зрно. Прошле године су били бољи услови па је пшеница имала бољи квалитет, хектолитарски квалитет је био од 80 до 83 у просеку. Е сад ове године надам се да ће бити исто, али зависи од временских услова. Знате каква је ситуација да сви траже у целом свету храну тако да се пшеница сад може продати и то по добрим ценама, колико сам ја упућен, мада сам је ја у фебруару испоручио цена је негде око 40 динара“, рекао је Зоран Милић, ратар, село Гривац, општина Кнић.
Зоран Милић гаји и соју и то на 15 хектара. Соја како сам каже увек има добру цену и брже се продаје. У условима када су чешће падавине може да достигне принос и до 5 тона по хектару, док је у сушним годинама тај принос упола мањи.
„Соја је сада у фази треће тролиске, претходних месец дана је било и тешко ницање, што се види на парцели, није било равномерно ницање што је проблем код соје приликом жетве али ова киша је поправила ситуацију. Пре неколико дана сам урадио други третман заштите од корова. Соја је најкритичнија у фази цветања, то је негде август месец, све ово сада је битно да се одржи у добром стању, да буде нахрањена како треба, да нема коровских култура у себи али соја је биљка која поготову зависи од падавина и фазе цветања, ако не буде падавина кад доноси принос и ако буду у том месецу падавине може то да иде и до четири, пет тона“, саопштио је Милић.
У самој сетви соје и кукуруза било је проблема јер је земља имала мало влаге у себи због сушног периода, тако да се пољопривредници у Шумадији надају падавинама које ће добро утицати на самој развој, али и квалитет житарица.
Преузмите андроид апликацију.