Тренутна енергетска криза могла би бити једна од најгорих и најдужих у историји, а нарочито би Европа могла да буде тешко погођена, сматра шеф Међународне енергетске агенције, Фатих Бирол.
Бирол јем у интервјуу за немачки часопис Шпигл, рекао да ће последице дешавања у Украјини вероватно учинити актуелну енергетску кризу гором од кризе из 1970-их година прошлог века.
„Тада се све тицало само нафте. Сада истовремено имамо нафтну кризу, гасну кризу и кризу електричне енерегије“, нагласио је он, додајући да је Русија пре актуелних догађаја у Украјини била „камен темељац глобалног енергетског система, највећи светски извозник нафте , највећи светски извозник гаса и водећи снабдевач угљем”, преноси Раша тудеј.
У оквиру санкција према Русији због акције у Украјини, ЕУ је увела ограничења на увоз руских фосилних горива и најавила постепено потпуно укидање тог увоза.
Бирол је упозорио да се европске земље које више зависе од руског гаса, укључујући и Немачку, суочавају са „тешком зимом“ јер ће „можда морати да рационишу потрошњу гаса“.
Коментари шефа ИЕА долазе у тренутку када је руски државни гасни холдинг Гаспром прекинуо испоруке неким енергетским компанијама у Немачкој, Данској, Холандији и другим земљама, пошто нису прихватиле плаћање у рубљама према новох шеми коју захтева Москва.
Да би ублажила енергетске ризике, Европа би, по Биорилу, требало да обезбеди набавке што већих количина гаса, на пример, гасоводом из Норвешке или Азербејџана, као пошиљке течног природног гаса (ТПГ).
Додаје да би електране на угаљ такође могле делимично да замене гасне електране.
Бирол је навео да предстојеће лето такође може бити врло тешко и за Европи и САД, због ограничене понуде на тржишту сирове нафте, упозоривши да ће се, у шпицу сезоне летњих одмора, потражња за горивом повећати, што може да доведе до „усклих грла у снабдевању, на пример, дизелом, бензином или керозинома, посебно у Европи“.
Преузмите андроид апликацију.