Градска управа за грађевинско земљиште и инвестиције изводи радове на изградњи палионице свећа и уређењу порте најстаријег верског објекта у Новом Саду, Храма Успења Пресвете Богородице, познатијег као Успенска црква.
Значај ових радова огледа се, не само у естетском оплемењивању простора око објекта, него и у томе што ће паљење свећа бити измештено из самог храма, чиме ће се допринети очувању аутентичног животописа, односно икона, дубореза и фресака ове светиње.
Објекат палионице свећа позициониран је са десне стране у односу на главни улаз у цркву, непосредно уз постојећи потпорни зид, а према колској рампи монтираној за потребе Српског народног позоришта.
Улазу у палионицу приступаће се са будућег малог поплочаног платоа, јужно од храма.
Објекат палионице пројектован је као вишенаменска грађевина, у којој су, поред простора за паљење свећа, предвиђени и простори за продавницу свећа, магацин и тоалет за особље.
Хидротехнички радови обухватају прикључење објекта палионице на уличну водоводну и канализациону мрежу, док ће нивелацијом терена и усмеравањем ка новоизграђеним сливницима бити постигнуто ефикасно одвођење атмосферских вода.
Поред примарних радова на изградњи објекта палионице, изводе се и радови који се тичу уређења порте.
С обзиром на то да су постојеће бетонске пешачке стазе у већој мери девастиране и небезбедне за коришћење, граде се нове стазе од гранитних плоча, наглашене оивичењeм.
У дворишту ће се наћи и чесма која ће користити за окрепљење свих посетилаца.
Неколико надгробних плоча положиће се у земљу, са северне стране цркве, док је остатак надгробних плоча од 1934. године уграђен у фасаду цркве.
Посебна пажња биће усмерена на зелене површине око објекта, па ће прикључењем на водоводну мрежу бити омогућено њихово редовно заливање и одржавање.
Сам простор порте употпуниће и нови урбани мобилијар у виду 7 клупа и 8 корпи за отпатке, док ће десет стубова јавног осветљења, освежени рестаурацијом и конзервацијом, својом светлошћу допринети посебном доживљају ове светиње у вечерњим часовима.
За све изведене радове, који су у складу са значајем овог културног добра и његовим вредностима, издвојена је сума од 27,8 милиона динара.
Естетика уређења порте усаглашена је са естетиком реконструисаног центра Новог Сада, па ће Храм Успења Пресвете Богородице, позициониран дуж једне од главних туристичких рута у градском језгру, неизоставно побуђивати пажњу посетилаца, као и сама порта – место за проналажење спокоја и душевног мира.
Новосадски храмови део су портрета Града који се дуго памти, а за многе разлог да се у њега поново дође.
Преузмите андроид апликацију.