Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Како треба да негујете магнолију – краљицу пролећа?

Постоји чак 210 врста магнолија, а у нашим крајевима је најчешћа она са љубичастим цветом и беличасте унутрашњости.
Фото: Pixabay/HeungSoon

У периоду од априла до јуна, цвета један од најлепших цветова – магнолија. Она је шумска биљка, па највише воли свеже шумске терене и није пожељно садити је заједно са осталим биљкама.

Дакле, обезбедите јој довољно простора и садите је самостално или тако да довољно буде удаљена од осталих биљака, како би имала места да расте и развија се.

Право време за сађење ове прелепе биљке јесте април, а оно што ће за њу бити најбоље јесте да их поставите на сунце или терен који је у благој сенци. Такође је важно да буде на месту које је заштићено од јаког ветра и мраза.

Како се корен магнолије закорењује у површинском слоју тла, садите је плитко и немојте да је окопавате како не бисте повредили корен.

Постоји чак 210 врста магнолија, а у нашим крајевима је најчешћа она са љубичастим цветом и беличасте унутрашњости. Овај цвет потиче из Северне Америке и источне Азије, док је у европским вртовима одавно присутна.

У француски град Нант је, у пролеће 1740. године, стигла посебна пошиљка, директно из Америке. Погађате, у питању је била магнолија, биљка која је, у Европи, до тада била непозната.
Фото: Pixabay/shell_ghostcage

Име је добила по Пјеру Магнолу, који је, по налогу Луја XIV-ог, скупљао најлепше биљке за версајски врт.

Магнолију никако немојте орезивати у јесе или зиму, већ одмах након првог таласа цветања, односно, у пролеће.

Такође, никада не треба да уклањате више од једне трећине магнолије. Можда нисте знали, али, орезивање је за биљку велики стрес, па је након њега, подложна штеточинама и болестима.

Уколико уочите оштећене, болесне или суве гране, уклоните их, ма које доба године да је у питању.

Прво цвеће ће се развити тек седам година након садње, а главни опрашивачи магнолије су бубе и пчеле, јер оне немају нектар већ пелуд обогаћен протеинима које пчеле користе као храну.


Zanimljivosti koje možda niste znali o magnoliji

Преузмите андроид апликацију.