Јачање тржишта рада, запошљавање младих, подршка и ангажовање талената могу знатно убрзати економски и укупан развој у југоисточној Европи, поручено је у Паризу на конференцији „Људски капитал – Заједно обликујемо будућност“.
Овај догађај на високом нивоу окупио је представнике привредних комора Западног Балкана који су сагласни да регион има велики потенцијал, квалитетне људске ресурсе и талентоване младе људе који својим вештинама и ангажманом могу знатно да допринесу просперитету и јачања конкурентности Југоисточне Европе, саопштили су из ПКС-а.
Директор Секотра за стратешке анализе, услуге и интернационализацију Привредне коморе Србије Михаило Весовић указао је на важност увођења дуалног образовања као и већу сарадњу привреде и образовних институција чиме се доприноси креирању кадрова за нове технологије и стварање високософистицираних производа.
„Посебно треба радити на унапређењу квалитета живота, подстицати младе да након школовања остану у земљи, унапређујући могухност запошљавања у струци“, додао је Весовић.
Према његовим речима, незапосленост у региону никада није била нижа, али је запошљавање младих и даље изазов у свим привредама Западног Балкана.
Додао је да се истовремено наше привреде суочавају са недостатком квалитетних кадрова због чега је важно унапредити дуално образовање као средство за нивелисање понуде и потражње на тржишту рада.
Весовић је подсетио и на значај изградње заједничког регионалног тржишта Западног Балкана и иницијативу попут Берлинског процеса и Отвореног Балкана у оквиру којег ће ускоро бити успостављено заједничко тржиште рада чиме ће се омогућити слободан проток радне снаге.
„Заједничко регионално тржиште домаћим привредницима прошириће простор за пословање, а самим тим и запослити већи број младих у свих шест економија Западног Балкана, што је предуслов за њихов останак у региону“, казао је Весовић.
Конференција у Паризу одржана 17. маја у седишту OECD окупила је и министре задужене за економска питања и развој и високе представнике из југоисточне Европе, земаља чланица OECD и ЕУ, Европске комисије, међународних партнерских организација, привредних комора и невладиних организација, као и друге регионалне заинтересоване стране.
Сесије су се базирале на аналитичким увидима OECD-а и препорукама политика, укључујући студију о миграцији радне снаге на Западном Балкану (2022) и студију о перспективи конкурентности југоисточне Европе (2021), наведено је на порталу ПКС-а.
Преузмите андроид апликацију.