Прочитајте најзанимљивије догађаје који су се одиграли на данашњи дан.
1102 – Први угарски краљ из династије Арпадовића крунисан је у Биограду за краља Хрватске и Далмације.
1395 – Погинуо је Краљевић Марко, најстарији син и наследник краља Вукашина, најпопуларнија личност српских народних песама. Према непоузданим подацима, погинуо је као турски вазал у борби против влашког војводе Мирче на Ровинама. У народним песмама идеализован је као узор јунаштва и као заштитник сиротиње од зулума и насиља.
1510 – Умро је италијански сликар Сандро Ботичели. Његова дела „Пролеће“ и „Родјење Венере“ сматрају се оваплоћењем ренесансног духа. По наруџби Лоренца Медичија први је међу италијанским сликарима урадио илустрације за Дантеову „Божанствену комедију“.
1749 – Рођен је енглески лекар Едвард Џенер, проналазач вакцине против великих богиња.
1814 – Норвешка је прогласила независност од Шведске и усвојла нови устав.
1838 – Умро је француски свештеник и политичар Морис де Таљеран Перигор, један од највештијих дипломата у историји. Захваљујући његовој вештини Француска је, мада поражена страна, на Бечком конгресу (1814-15) успела да задржи границе из 1792.
1861 – Томас Кук организовао је први туристички „пакет аранжман“ у свету, шестодневно путовање из Лондона у Париз.
1866 – Рођен је француски композитор и пијанист Ерик Сати, аутор „Гимнопедија“. Познат је постао скандалом који је изазвао извођењем балета „Парада“ на текст Коктоа (Цоцтеау) и са сценографијом Пикаса, који је приказан 1916. као „кубистички манифест“.
1900 – Рођен је ирански верски вођа ајатолах Рухолах Хомеини. У Иран се вратио из избеглиштва 1979. након што је у „исламској револуцији“ збачен шах Реза Пахлави, успоставио теократску диктатуру и владао Ираном до смрти 1989.
1903 – У Шпанији је национализована имовина цркве и укинуте су црквене школе.
1906 – Рођена је хрватска певачица Зинка Кунц, првакиња Загребачке опере (1928-36) и солисткиња Метрополитен опере (1937-66).
1917 – У Ници је умро српски војвода Радомир Путник, прослављени војсковођа у балканским ратовима и у Првом светском рату. Руководио је повлачењем српске војске 1915. и успео да осујети намере немачке Врховне команде да је опколи и уништи.
1939 – Шведска, Норвешка и Финска одбиле су Хитлеров предлог да потпишу пакт о ненападању. Пакт су потписале Данска, Естонија и Литванија.
1940 – Трупе нацистичке Немачке у Другом светском рату ушле су у Брисел.
1946 – Премијер Румуније у време Другог светског рата Митри Антонеску осуђен је на смрт и стрељан због сарадње с немачким нацистима.
1949 – Велика Британија је признала независност Републике Ирске и потврдила припадност Северне Ирске Уједињеном Краљевству.
1954 – Врховни суд САД оспорио је пропис из 1896. да образовање треба да буде „одвојено али једнако“, чиме је формално одбачена расна сегрегација у државном школском систему.
1965 – Први пут је пренет ТВ програм у боји из Велике Британије у САД. То је био пренос емисије америчке ТВ мреже НБЦ „Нови поглед на стару Енглеску“ преко америчког комерцијалног телекомуникационог сателита „Ерли Бирд“.
1973 – Специјални комитет америчког Сената почео је истрагу о афери Вотергејт у којој су присталице републиканске странке биле оптужене да су пред председничке изборе 1972. ради шпијунаже провалиле у седиште Демократске странке. Администрација тадашњег председника САД Ричарда Никсона оптужена је да омета истрагу, па је покренут поступак за опозив председника. Никсон је у августу 1974. дао оставку, а председнички положај преузео је дотадашњи потпредседник Џералд Форд.
1974 – У три експлозије аутомобила-бомби у центру Даблина 32 особе су погинуле, а више стотина је рањено.
1987 – Ирачки ратни авион „Ф-И Мираж“ испалио је две „егзосет“ ракете на амерички војни брод „Старк“ који је патролирао Заливом. Погинуло је 37, а рањена су 62 морнара.
1997 – Лоран Кабила (Лаурент) је са својим трупама ушао у Киншасу, преузео власт у Заиру и променио назив државе у Демократска Република Конго. Кабила је убијен у покушају државног удара у јануару 2001, а власт је преузео његов син Жозеф.
1998 – Припадници сепаратистичког покрета „Тамилских тигрова“ убили су Сароџинија Јогесварана, градоначелника Џафне, града на северу Шри Ланке.
1999 – Изборе у Израелу добио је вођа Лабуристичке партије Ехуд Барак, чиме је окончана трогодишња владавина премијера Бењамина Нетањахуа, лидера десничарског Ликуда.
2000 – Влада Србије преузела је београдски радио и телевизију „Студио Б“ упадом полиције у редакције. Власти су у наредним месецима на различите начине онемогућавале рад независних електронских медија у Србији и истовремено отварале нове под државном контролом и контролом владајућих партија.
2000 – У Индонезији је одржано прво суђење за кршење људских права. У том процесу двадесетчетворо војника и цивила оптужено је за убиство десетина сељака у масакру у провинцији Асех 1999.
2001 – Свих 30 путника, укључујући и иранског министра саобраћаја Рахмана Дадмана и заменике министара из његове делегације погинуло је када се на северу Ирана срушио руски авио Јак-40.
2003 – У највећој поплави у последњих 50 година, која је после великих киша задесила Шри Ланку, погинуло је око 250 људи, око 55.000 кућа је потпуно уништено, а нека села су збрисана са лица земље. Процењено је да је око 150.000 људи остало без крова над главом.
2004 – Масачусетс је постао прва америчка држава која је дозволила закључење брака са особом истог пола.
2006 – Умро је Кју Фојер ветеран холивудске продукције и композитор.
2009 – Након парламентарних избора у Кувајту у националном парламенту ће први пут међу 50 посланика седети и четири жене. Жене су у Кувајту 2005. године добиле право да гласају и да буду биране, а до сада никада нису биле посланице.
2010 – Званични средњи курс динара први пут је прешао 100 динара за један евро, што је најнижа вредност од увођења евра 2002. године.
2011 – Британска краљица Елизабета друга допутовала је у историјску посету Ирској. То је прва посета једног британског монарха од када је Ирска освојила независност од Лондона 1922. године.
2012 – Умрла је америчка певачица Дона Самер добитница пет Греми награда. Обележила је историју диско музике хитовима „Bad Girls“, „Last Dance“ и „Hot Stuff“, а њени хитови доминирали су топ листама седамдесетих година прошлог века.
2019 – Савет Европе је усвојио декларацију којом је Русији враћено право гласа одузето након припајања Крима 2014. године.
Преузмите андроид апликацију.