Неке болнице, хотели, прекоокеански бродови немају собу број 13. Неки солитери немају 13. спрат, са 12. се иде одмах на 14…. И док га неки сматрају срећним бројем, други се у паници плаше броја 13.
Занимљиве чињенице везане за петак 13.
- Древни Кинези су број 13 сматрали срећним
- Египћани су веровали да је број 13 срећан број. Они су веровали у живот после смрти, а тринаеста етапа живота је била у вези са загробним животом. Али како је египћанска цивилизација полако нестајала са њом је нестајало и веровање у добробит броја 13, а остало је подсећање да број 13 има некакве везе са смрћу.
- У многим земљама шпанског говорног подручја петак 13. се сматра срећним даном, а среда 13. је несрећан дан. Чак сматрају да је петак 13. врло повољан датум за рођење детета.
- Петак 13. сматра се несрећним даном у западном сујеверу
- Страх од петка 13. назива се параскаведекатриафобија, као и фригатрискаидекафобија. Постоји и трискаидекафобија, што је абнормални страх од броја 13.
- У Бразилу су отишли и корак даље, не само да је петак 13. баксузан дан него добија још на баксузлуку ако падне у августу месецу.
- Исус и 12 апостола. Укупно 13 људи на тајној вечери. Према библијском предању, Исус Христ је разапет сутрадан. У петак. Неки сматрају да управо одатле потиче веровање да 13 гостију за вечером представља лош знак.
-
Нумеролози сматрају да је број 12 потпуни број, па се 13 испоставља као непотребан вишак – 12 месеци у години, 12 знакова зодијака, 12 година Олимпа, 12 Херкулових дела, 12 племена Израела, 12 племена Израела, 12 Исусових апостола.
Шта се све лоше десило на петак тринаести?
Новију историју је лакше документовати. Постоје несреће које су се десиле баш на петак тринаести, попут немачког бомбардовања Бакингемске палате, 13. септембра 1940. године.
У петак 13. новембра 1970. године Бангладеш је погодио циклон у ком је страдало више од 300.000 људи.
Познати амерички репер Тупак Шакур убијен је 13. септембра 1996. године.
Италијански композитор Ђоакино Росини преминуо 13. новембра 1868. године. Његова биографија сведочи о томе да је број 13 и петак сматрао несрећним.
Вековима раније, тачније 1307. године, догађаји од једног петка, 13. октобра, допринели су да овај дан изађе на глас најзлослутнијег у години.
Наиме, под притиском папе, француски краљ Филип IV је ухапсио стотине витезова темплара због верских оптужби. Јасно је да су његови поступци били последица моћи која је послужила као маневар да се дискредитује верски поредак, и као изговор да се краљ ослободи одређених дугова. Пре него што је један од најпознатијих међу њима, Jacques de Molay , спаљен на ломачи испред катедрале Нотре Дам у Паризу, проклео је све који су учествовали у завери. Горећи у мукама, „обећао“ им је несрећу, односно лошу срећу.
Од тог петка више нико није равнодушан на петак тринаести.
Преузмите андроид апликацију.