Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Jедну ствар избегавајте да радите када нађете крпеља на себи

Крпељ је ситан паразит који живи у бујном зеленилу и трави. Активан је од раног пролећа до касне јесени. Овај паразит храни се крвљу па се често дешава да када се забоде у кожу крпељ знатно нарасте.
Фото: Pixabay/Catkin

Долазак топлијег времена значи и долазак крпеља. У жељи да проведете леп дан у природи, предузели сте све мере предострожности (одећа дугих рукава, репеленти, заштита кућних љубимаца…), али повратак у породично гнездо не значи да је опасност прошла.

Колико год да сте били опрезни, постоји могућност да нисте избегли његов ујед.

По повратку кући проверите длаку свих чланова породице и крзно кућног љубимца, а ако је нађете на кожи, својој или детету, ово су најважније ствари које треба да урадите. Не премазати уљем Ако приметите крпеља на кожи, важно је да га уклоните што је пре могуће – ризик од инфекције је већи што је крпељ дуже причвршћен.

Лакше се уклања у првих неколико сати након убода.

Треба га одмах уклонити пинцетом. Ухватите га што ближе глави, поред коже и лаганим повлачењем извуците из коже. Крпеља не премазивати алкохолом, кремом, уљем, лаком за нокте, керозин и сличним стварима. Не ‘палити’ га пламеном, не повлачити крпеља нагло, јер то изазива грчеве и појачава лучење више секрета и патогена у људско тело ако је крпељ заражен, па се инфекција лакше преноси.

Пинцету за крпеље можете набавити у апотеци, али ако нисте сигурни како да је уклоните или нисте успели да је уклоните у потпуности, обратите се лекару.
Туширање неће помоћи

Туширање јаким млазом воде је вероватно прва ствар коју ћете интуитивно урадити ако осетите да вам крпељ пузи по кожи. Ово је добра одлука ако заиста имате крпеља који још увек тражи најбоље место на вашем телу за хватање. Ако се већ ухватио за кожу туширање неће помоћи. Купатило је идеално место где можете да урадите преглед коже уколико сумњате на крпеља. Узмите ручно огледало и прегледајте сваки центиметар своје коже – од прегиба између ножних прстију, преко пупка, до места на телу која никада нису угледала светлост дана.

Последице уједа крпеља

Крпељи преносе Лајмску болест.  Ако имате симптоме који се поклапају са симптомима лајмске болести, требало би да потражите друго мишљење. Нажалост, још увек нисте ван опасности чак и ако тест крви покаже да сте негативни на лајмску болест. Лајмску болест није лако дијагностиковати јер се уобичајени симптоми, као што су главобоља, бол у зглобовима и замагљен вид, лако могу заменити са грипом или другим инфекцијама. С друге стране, осип карактеристичан за лајмску болест јавља се у мање од половине случајева заражених особа.

Не гњечите крпеље

Можете се заразити током ове процедуре јер постоји појачано лучење више секрета. Имајте на уму следеће: ако сте уклонили овог паразита са своје коже, не би било лоше да га сачувате и однесете на анализу уколико се појаве сумњиви симптоми. Већина људи не осећа да их је угризао крпељ, а можемо се „захвалити“ њиховој пљувачки која делује као благи анестетик. Можда ћете чак моћи да откријете да вас је угризао одрасли крпељ, али када вас угризе крпељ величине малог маковог зрна, вероватно ћете то превидети. Ово минијатурно створење ће остати на вашем телу и хранити се данима.

Како се заштитити

Постоји неколико важних савета, на пример крпељи најчешће вребају у жбуњу и високој трави, па користите шире и проходније стазе. За боравак у природи препоручује се одећа дугих рукава и чарапе од глатких материјала које крпељи теже прихватају. Такође је пожељно да одећа буде светлија да би крпељи били уочљивији. Репеленти такође помажу, али имајте на уму да не пружају потпуну заштиту. Репеленти не раде по принципу „што више, то боље“, па се придржавајте упутства за употребу. Нема смисла наносити их у превеликим количинама или испод одеће, већ само на откривеним деловима тела.

Ove biljke nikad ne sadite u blizini paradajza

Преузмите андроид апликацију.