Почетна > Свет
Свет

Танјуг у Берлину: Грађани Немачке забринути због цена, страх од веће кризе

Грађани Немачке са великом забринутошћу прате ситуацију у вези са растом цена у свим областима живота, али и са могућим проблемима у испоруци руског гаса, па страхују од велике кризе и пада стандарда.
Фото: Pixabay/PeterDargatz

Становници Берлина поделили су са екипом Танјуга стрепњу да би ситуација могла да буде и гора и да ће се све теже преживљавати са садашњом платом или пензијом, јер инфлација у Немачкој већ месецима расте и протеклог месеца оборила је рекорд са 7,4 одсто, док су цене намирница скочиле између 20 и 40 одсто, а енергената изнад 40 одсто.

Пензионери кажу да већ сада једва „крпе крај с крајем“, и да је све теже живети са пензијом, јер им након плаћања свих рачуна, остаје све мање за било шта друго.

Ипак, док су једни дубоко забринути за блиску будућност и предвиђају да ће ова криза трајати још најмање две године, има и оних који су уверени да ће сукоби у Украјини брзо проћи, као и да ће влада реаговати и вратити цене на подношљиви ниво.

Старија Немица каже да жели да размишља позитивно иако су поскупљења тешко погодила многе људе.

На питање да ли очекује већу кризу на јесен и зиму, рекла је да не зна шта ће бити и да се нада да ће влада наћи гас у некој другој земљи, али да ће он свакако бити скупљи од руског.

Утисак једног пензионера из Берлина је да је ситуација страшна и да тако нешто до сада није видео.

„Од короне, цене непрестано расту. Радници су, пре свега, жртве. Ја сам сада пензионер, добијам око 900 евра, а за кирију дајем 500 евра, како да живим од тога. Надам се да ће влада успети да ублажи последице кризе“, рекао је он.

Страхује како ће се развијати ситуација на јесен и зиму и признаје да је веома песимистичан, посебно за будуће генерације, којима предвиђа тежи живот.

Један млађи Немац, који је до скоро живео у иностранству, сматра да је проблем што су Берлин и Хамбург постали капиталистички градови, у којима су богати покуповали све, па рођени Берлинци немају на располагању ни станове које могу себи да приуште.

Казао је да влада не гради више социјалне станове, већ само „некретнине за богате“.

И за њега је скок цена велики проблем, а уверен је да ће цена грејања расти.

Да су поскупљења проблем велике већине, сагласан је још један млађи становник Берлина, који каже да су посебно угрожени они који раде у здравству или социјалној заштити, а имају мала примања.

Он, међутим, каже и да су поскупљења сасвим нормална ствар када недостају сировине и када земље које су биле главни извознице, више не испоручују робу.

„Не бих уопште да размишљам шта ће доћи. Шта буде биће. Не можемо то спречити“, његов је закључак.

Старија Немица истиче да за њу раст цена за сада није проблем, пошто је још у радном односу.

„Мени још није тако страшно, јер још радим, али за годину дана идем у пензију и имаћу 1.000 евра мања примања, а онда ће ми живот сигурно бити тежи“, забринута је она због онога што је чека, јер, како каже, не верује да ће тренутна криза брзо проћи.

Убеђена је да ће, каже, да ће трајати најмање две године.

У Немачкој су грађани, осим са поскупљењима, суочени и са несташицама у продавницама.

Због велике потражње, а услед прављења залиха, али и мањих испоручених количина, у продавницама је ограничена количина сунцокретовог уља, рафови са уљем често су празни, па је потребно обићи више продавница, не би ли се пронашла та намирница.

Међутим, у турским продавницама рецимо има уља, али је – чак четири пута скупље.

Nemačka će Ukrajini isporučiti sedam samohodnih haubica

Преузмите андроид апликацију.