Почетна > Србија
Србија

Косар: Перспектива Западног Балкана мора бити искрена, а динамика јасна

Амбасадор Француске у Србији Пјер Кошар изјавио је данас да европска перспектива Западног Балкана мора бити искрена и са јасном динамиком и нагласио да је то став председника Француске Емануела Макрона.
Фото: Танјуг/Милош Миливојевић

„Перспектива мора бити искрена са јасном динамиком, перспектива мора бити обезбеђена“, рекао је Кошар и нагласио да је потребно да се Србија јасније позиционира у односу на рат у Украјини и да Београд има заједничку позицију по том питању са земљама Европске уније.

Подсетио је да понекад у земљама Западног Балкана постоји замор од проширења.

Додао је да му је драго што је то нагласио и канцелар Олаф Шолц који је дочекао председника Вучића и приштинског премијера Аљбина Крутија у намери да се да нова динамика проесу.

Динамика, како каже, није повезана са ратом у Украјини и све је то речено у децембру.

„То је захтеван и дуготрајан процес, али сви заједно треба да се потрудимо да то буде пријемчљивије за јавно мњење и већ имамо резултате. Датум је важан циљ, сви то знамо, али грађани Србије већ имају много користи од ЕУ, као што су програми „Хоризонт“, „Еразмус“ и различите опипљиве инвестиције“, рекао је Кошар.

Према његовим речима, управо те опипљиве инвестиције могу да буду покретачи нове енергије и да дају динамику да се крене ка пуноправном чланству.

„Знамо да постоје препреке да Северна Македонија и Албанија нису почеле преговоре, то је питање на којем радимо да би деблокирали то питање“, рекао је амбасадор.

Како је додао, постоји потреба за усклађивањем и нормално је да ЕУ инсистира да има заједничку визију.

„Србија је препознала да је инвазија на Украјину кршење њеног територијалног интегритета и гласала је са огромном већином земаља у Њујорку и другим међународним организацијама што је важно. То је признање претњи са којима смо суочени“, рекао је Кошар.

Додао је и да је потребна јаснија анализа и позиционирање Србије и да је то већ урађено у другим земљама.

Амбасадор је навео да знају шта је Србија доживела и да има другачију врсту сећања на санкције, али мора да постоји јасно позиционирање у односу на оно што се дешава у Украјини.

„Потпуно је неприхватљиво и кршење хуманитарног права на националном и међународном нивоу, а треба да има заједничку позицију са земљама чланицама када је реч о заједничкој претњи“, рекао је амбасадор.

Кошар је оценио да је напад Русије на Украјину променио француско председавање Саветом ЕУ,

На том скупу коју су организовали Форум за стратешке студије ФОРСТ и фондација Фридрих Еберт Штифунг, рекао је Кошар Русији су уведене санкције, као и хитне мере подршке Украјини, њеним грађанима и избеглицама, а чланице ЕУ су почеле да раде и на смањењу зависности у области енергетике.

Известилац Бундестага за Западни Балкан Адис Ахметовић изјавио је да су победа председника Емануела Макрона на изборима у Француској, али и либералних снага у Словенији битан сигнал да и Париз и Љубљана стоје иза европске идеје и ЕУ.

Ту енергију и динамику сада морамо да искористимо да остваримо ближу интеграцију ЗБ у ЕУ и да ми као Немачка, заједно с Француском и целом ЕУ радимо на томе, рекао је Ахметовић који се укључио линком на скуп.

Навео је да је и рат у Украјини показао да је потребно заједнички радити на томе – да на истоку Европе или на западном Балкану не постоје јаке антидемократске снаге, већ демократске.

Према његовим речима, најбољи сигнал за земље ЗБ је да се скицира перспектива и на основу почињања новог бржег процеса.

Бивши посланик Европског парламента Кнут Флекенштајн оценио је да ће рат у Украјини бити најважније питање на дневном реду ЕУ.

Према његовим речима, процес проширења може добити додатни аргумент за оне који су били помало скептични, да им се пошаље порука да не чекају предуго.

Lambreht: Srbija važan partner, budućnost zemlje u EU

Преузмите андроид апликацију.