Многи од нас су навикли да чешће проветравају своје домове током и након пандемије, али је широко распрострањено мишљење да су неки људи осетљивији на промају од других и верују да могу да се прехладе због прекомерне циркулације ваздуха.
А шта наука каже о томе?
Да ли су упозорења попут овог истинита „Затворите прозор! Промаја је и сви ћемо се прехладити!“?
Лекари кажу да се не разбољевамо због промаје, већ од вируса.
Али они додају да излагање промаји утиче на наше тело вршењем процеса на и испод наше коже који могу довести до цурења носа или укоченог врата.
Нацрт је повезан са тзв. индекс хлађења, односно субјективни осећај ветровитог времена на кожи. Што је већа брзина ветра, то је нижи осећај температуре, односно потхлађивање је брже. „Када је температура минус 5 Целзијуса, а ви сте напољу и ветар не дува, ваше тело се загрева танким слојем ваздуха у близини коже“, рекао је немачки оториноларинголог Томас Дајтмер, генерални секретар Немачког удружења за оториноларингологију.
Као мокро одело у хладној води
Тај танак слој ваздуха те изолује од хладноће. Али хладан ветар који дува преко вашег тела расипа ту топлоту. Што јаче пушите, ваше тело брже губи топлоту и почиње да вам буде хладно. Овај ефекат је појачан ако вам је кожа мокра, на пример од зноја, јер ваздух који струји брже утиче на испаравање влаге и тако брже ‘одстрањује’ топлоту од ваздуха од ваздуха који мирује. Када се површина вашег тела охлади на хладном ваздуху, који осећамо као промају, крвни судови се сужавају, смањујући проток крви како би се смањио губитак топлоте из топле крви. Такође може утицати на слузокожу носа и грла. Промаја делује тако што их исушује, слаби њихову имунолошку одбрану и чини вас подложнијим вирусима прехладе, објаснио је др Дајтмер. Али ако сте здрави, нећете се разболети само зато што сте били изложени промаји.
Доктор помиње још једну могућу последицу промаје: укоченост врата, посебно по топлом времену.
„Ако вам је вруће и седите испред вентилатора или веома близу клима-уређаја или отварате прозор док путујете аутомобилом, ваздух који дува кроз вашу топлу и често знојну кожу може у неким случајевима довести до напетости у пределу врата,“ тврди доктор. Он додаје да се тело својом температуром увек труди да се прилагоди околним условима. „На површини наше коже постоје рецептори који мере температуру коже“, објашњава.
Проблем са благим пропухом је што је температурна разлика веома мала, тако да терморецептори то не успевају да открију. Тако се кожа хлади, али тело не реагује довољно брзо, што може утицати на сужавање крвних судова у пределу врата и последично довести до напетости у мишићима испод.
И шта онда учинити да те „промаја не убије“?
Пре свега, укључите вентилаторе по веома врућем времену само на кратко и уверите се да вам нису преблизу. Да се не бисте прехладили од испаравања воде на кожи након пливања, одмах скините мокри купаћи костим. И док бисте можда желели да потпуно отворите прозоре аутомобила у којем се возите, док сте презнојени, боље је да не.
А ако користите клима уређај, не дозволите да вентилација дува директно на вас. Слободно проветрите просторију зими, када је напољу веома хладно.
Ако сте здрави, стручњаци препоручују да широм отворите прозоре на неколико минута како би свеж ваздух ушао у просторију. Ако вам је хладно због ветра, накратко обуците још један слој топле одеће или једноставно напустите просторију привремено.
Преузмите андроид апликацију.