Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Колико и кад деци треба дати џепарац

Џепарац је најбољи начин да дете на време научите реалној вредности новца.
Фото: Pexels/Skitterphoto

Тако ће да савлада штедњу и да доноси одлуке о трошењу. Ако за играчку само мора мора да издвоји свој новац, мораће да се одлучи између новог аутића или лопте.

Самосталност ће му помоћи да схвати шта су му приоритети, а шта му није толико важно.

Да ли би требало да плаћате деци за обављање послова?

Истраживање америчке фирме T. Rowe Price  открило је да 83 посто родитеља, који својој деци дају џепарац, верује да би они требало да га зараде обављањем послова.

Они верују да деца тако схватају везу између рада и новца. Кажу да тако припремају децу за живот у ком ће да зарађују.

Међутим, многи стручњаци се са тим не слажу, напомињући да дете може да закључи да је новац непотребан и да тако не виде смисао у обављању посла.

Још један аргумент против је да су обавезе, као што су изношење ђубрета или слагање одеће, својствене свакој породици. Оба приступа имају предности и недостатке, а на крају, одлука је на вама.

Колико џепарца дати деци и када би требало да почнете?
Фото: Pexels/Karolina Grabowska

Не постоји чврсто правило, али дефинитивно немојте претеривати. По Мореу, недељни џепарац обично износи између 500 до 1000 динара, али овај износ зависи о финансијској ситуацији породице и одговорностима које дете преузима.

Рона Либер, експерт за финансије, каже да можете да почнете са џепарцем када деца науче да рачунају и када почну да постављају питања о новцу и колико шта кошта.

Како направити план за давање џепарца?

Један приступ је давање џепарца за обављање задатака. Као што смо већ рекли, вредност овог приступа је што уводи награђивање радне етике.

Други приступ је да детету дајете одређени износ сваке недеље, без обзира на обављање кућних послова.

Предност овог приступа је у његовој једноставности. Такође, постоји и компромис између ова два приступа, а то је да детету одредите џепарац и понудите им да зараде више, ако обаве додатне кућне послове.

Deci treba ograničiti vreme provedeno ispred ekrana

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке