Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Шта је боље за брак, диктатура или демократија? Одговор ће вас изненадити

Кад се у браку доносе крупне одлуке, важно је како се партнери усаглашавају око њих. У идеалном свету обоје треба подједнако да учествују, али да ли је заиста тако у реалности.
Фото: Pexels/Dimitri Kuliuk

Романтична прича о пару који се у свему слаже чиста је утопија и среће се једино у периоду велике заљубљености, на почетку везе, када се разлике не примећују.

Када та фаза прође, почињемо да сагледавамо различитости и да се суочавамо са реалношћу. То је период преиспитивања у ком се трудимо да прихватимо разлике.

Опет, разлике у мишљењима, у браку, код куће, на послу потпуно су природне и здраве, тврде стручњаци и наглашавају да су све размирице последица неусаглашених одлука.

Најбоље је, сходно ситуацији, проценити ко треба да одлучи и одлуку препустити том партнеру или је заједно донети.

Боље је када један одлучује

„Тражити да партнер одобрава све наше поступке и одлуке бескорисно је и контрапродуктивно.

Када уђете у брак, избијте из главе идеју о владавини демократије“, написала је Кети Меклафлин, новинарка „Вол стрит журнала“ након опсежног истраживања навика и склоности својих пријатеља и оцењивања квалитета њихових бракова.

Фото: Unsplash/Toa Heftiba

Меклафлинова је закључила да о текућим питањима повремено треба да одлучују он или она, а да притом не инсистирају на одобравању друге стране.

„У супротном, стално долази до чаркања“, каже новинарка и додаје да то не подразумева смрт брачне демократије.

Њено мишљење дели и Стефано Гасталди, психолог и психотерапеут на Институту „Минотаур“ из Милана.

„Романтична визија пара који се у свему слаже плод је прилагођавања туђим жељама и претварања. Демократија не мора увек да буде симбол једнакости, већ и нестабилности“, саопштио је Гасталди и поручио младима да се угледају на парове са завидним брачним стажом.

Само договор кућу гради

Брачни саветници широм света сматрају да се већина парова свађа због поделе послова, секса и новца, три теме око којих је најтеже, а самим тим и најважније, постићи сагласност.

Ако се људи воле, имају заједничке циљеве и желе заједничку будућност, они морају да дају све од себе како би се усагласили око ове три теме, или било које друге која узрокује расправе.

Разлике не треба негирати, већ научити како се живи с њима, поручују стручњаци. Важно је да се ниједан партнер не осећа угрожено, да не живи у убеђењу да његова реч ништа не значи и да се он ништа не пита, посебно када је реч о важним стварима и крупним одлукама.

Da li je ljubav stradala sa napretkom tehnologije?

Преузмите андроид апликацију.