Discover The ultimate selection of bongs at our Online store, where quality meets affordability. with our extensive range of Shishas, Tabak, and Zubehör, You can elevate your smoking experience like never before. Each product is carefully curated to ensure You find exactly What You need. Shop now at our shishastores and enjoy fast shipping and exceptional customer service that puts your satisfaction first.

На данашњи дан, 1.мај | Градске инфо
Почетна > Свет
Свет

На данашњи дан, 1.мај

Прочитајте најзанимљивије догађаје који су се одиграли на данашњи дан.
Фото: Unsplash/Juliana Kozoski
Фото: Unsplash/Juliana Kozoski

1218 – Рођен је немачки цар Рудолф I Хабсбург, оснивач Хабсбуршке династије, једне од најстаријих и најмоћнијих у Европи. Владао је од 1273. до смрти 1291. године.

1707 – Ступио је на снагу Закон о Унији којом су се краљевине Шкотска и Енглеска ујединиле у Велику Британију.

1778 – У Сомбору је отворена „Препарандија“ – прва српска учитељска школа.

1858 – Црногорци су на Грахову потукли знатно јаче отоманске трупе. После те победе, уз подршку Француске, међународна комисија је 1860. одредила границу између Отоманског царства и Црне Горе којој су припојени Грахово, Рудине, Никшићка Жупа и Горњи Васојевићи.

1866 – У Србији су пуштене у промет прве поштанке марке. Истог дана 1874. прве поштанске марке пуштене су у промет и у Црној Гори.

1873 – Шкотски лекар, мисионар и истраживач Африке Дејвид Ливингстон који је открио Викторијине водопаде, нађен је мртав у месту Читамбо у садашњој Замбији.

1876 – Британски парламент усвојио је Закон о краљевским титулама на основу којег је краљица Викторија I проглашена и царицом Индије.

1886 – У Чикагу је 40.000 радника ступило у штрајк, захтевајући боље услове рада, изражене у пароли „Три осмице“ – по осам сати рада, одмора и културног уздизања. У сукобу с полицијом убијено је шест и рањено око 50 радника. Од 1889. тај дан се слави као Међународни празник рада. У Србији је први пут прослављен 1894.

1904 – Умро је чешки композитор Антоњин Дворжак. Из његовог богатог опуса издваја се девет симфонија међу којима је најпознатија „Симфонија из новог света“.

1925 – Кипар је званично постао британска колонија. Велика Британија је 1878. Кипар преузела од Отоманског царства, а 1914. је анектирала то острво.

1931 – Званично је отворен „Емпајер стејт билдинг“, њујоршки облакодер висок 102 спрата, тада највиша зграда у свету.

1945 – Немачки нацистички лидер Јозеф Гебелс, министар просвете и пропаганде по доласку нациста на власт 1933, убио се у бункеру у Берлину из страха од одговорности за нацистичке злочине у Другом светском рату. Гебелс се убио заједно с целом породицом у последњим часовима пред пад Берлина.

1960 – На територији Совјетског Савеза оборен је амерички шпијунски авион „У-2“. Пилот Френсис Пауерс који се спасао катапултирањем из авиона, заробљен је и у фебруару 1962. размењен за једног совјетског шпијуна.

1978 – Јапански истраживач Наоми Уемура постао је први човек који је сам стигао на Северни пол, прешавши 950 километара санкама с псећом запрегом.

1982 – У Пољској је 50.000 присталица „Солидарности“ демонстрирало против војне власти. Ратно стање у тој земљи уведено је 13. децембра 1981, када је генерал Војћех Јарузелски укинуо цивилне власти и увео војну управу.

1993 – У атентату у Коломбу, током првомајске прославе, убијен је председник Шри Ланке Ранасинге Премадаса.

1994 – У трци за „Гран При Сан Марина“ погинуо је бразилски аутомобилски ас Аиртон Сена један од најбољих возача „формуле 1“ у њеној историји.

1995 – Артиљеријским нападом на Пакрац почела је офанзива хрватских снага на западну Славонију под називом „Бљесак“. Неколико дана касније Хрватска је заузела цело подручје, а десетине хиљада Срба избегле су у БИХ и Србију.

1997 – Лабуристичка партија Тонија Блера је победила на парламентарним изборима у Великој Британији, након 18 година владавине конзервативаца.

1999 – У ваздухопловном нападу НАТО на СР Југославију погођен је аутобус на мосту у Лужанима, на Косову. Погинуло је 60 људи.

2001 – Председник САД Џорџ Буш затражио је измену уговора који су САД 1972. склопиле са СССР-ом о антибалистичким ракетама, што би отворило пут ка новом одбрамбеном плану САД.

2003 – У земљотресу у Турској погинуло је 176 људи, међу којима и 25 ђака у интернату који се срушио.

2004 – У Бриселу су подигнуте заставе десет нових чланица Европске уније (ЕУ) чиме се број земаља које чине ту економско-политичку интеграцију попео на 450 милиона становника. Пуноправне чланице ЕУ званично су постале: Мађарска, Пољска, Чешка, Словачка, Словенија, Кипар, Малта, Естонија, Летонија и Литванија. То је било највеће проширење ЕУ од оснивања 1957. године.

2009 – Првомајски маршеви у Немачкој, Турској и Грчкој претворили су се у сукобе с полицијом, док су хиљаде људи на улицама Француске и Шпаније протестовале због социјалне политике у условима глобалне економске кризе.

2011 – Поглавар Римокатоличке цркве Бенедикт XVI је на тргу Светог Петра пред више од милион људи прогласио за блаженог свог претходника Јована Павла Другог.

2011 – У НАТО бомбардовању куће либијског вође Муамера Гадафија који није повређен, погинули су његов најмлађи син Саиф ал-Араб и његово троје деце.

2017 – Палестински исламски покрет Хамас променио је свој програм, прихвативши да држава Палестина буде ограничена на границе из 1967. године и инсистирајући на политичком, нерелигиозном карактеру свог сукоба с Израелом.

2020 – Међународни празник рада у свету је обележен без окупљања и других манифестација уобичајених за 1. мај. Забране кретања услед пандемије корона вируса скупове је свела на изласке на балконе са плакатима или виртуелна окупљања на друштвеним мрежама.

Putin potpisao zakon o uvođenju viza za diplomate EU

 

Преузмите андроид апликацију.