То зависи од емоционалног стања појединца.
Ако вам недостаје четвероножни љубимац након што претходни угине, најједноставније би решење било набавити новог. Али многи власници такву одлуку сматрају погрешном.
– Пси имају немјерљиву вредност за људе, углавном као социјални партнери. Они се вежу за своје људе, посебно за децу – каже немачка психолошкиња Силке Вехзунг.
И зато је период туговања јако важан.
Психолошкиња Андреа Бец каже да најтежи део у вези са губитком члана породице или кућног љубимца углавном прође за шест месеци до године дана. Да ли је реч о деди или вољеноме псу, није велика разлика, сматрају психолози и истичу како је важно да прође процес туговања.
– Када набавити другог пса, питање је које зависи од емоционалног стања појединца и идеално би га било разматрати кад се преброди најтежи део туговања – објашњава Бец.
Важно је знати да ће нови пас бити другачији. Могла би помоћи информација да би требало одабрати пса који је друкчији од претходног, друге расе, другог пола или боје.
Али Бец истиче да је једини савет који психолози могу дати без ограде – слушати властиту интуицију. Ако неко жели да набави новог пса одмах, за њега би то могла бити најбоља одлука.
– Нема исправног или погрешног. Свака особа је различита – додаје Вехзунг.
Керстин Зиберт живи у Берлину и пример је особе која је учинила управо то. Њена вољена мешанка Илви угинула је у октобу. И премда још пати за њом, три недеље касније придружио јој се нови пас, Лукумон, ког је узела из азила.
– Наравно да ми Илви недостаје, али недостајала би ми шта год ја учинила. Сваки је пас вредан љубави и зато смо понудили дом другом псу у невољи – објашњава.
Зиберт, која обично узима старије псе из азила, каже да није важно да ли се развија веза с новим псом спорије или брже, те додаје да их „на крају све волите једнако“, као и да „није важно колико је пас стар“.
Преузмите андроид апликацију.