Паркови и друге зелене површине за истрчавање новосадских паса заједно заузимају више од 30 хиљада квадратних метара површине у Новом Саду. Нешто мање од 10 година уназад кренули су да се формирају један по један овакав простор, да би их данас било укупно 19.
Налазе се на Лиману, Подбари, у центру, уз Булевар ослобођења, код Железничке станице, на Новом насељу, Детелинари – наводе из ЈКП „Градско зеленило“.
Први парк за псе, ограђен и са садржајима за животиње, али и њихове власнике отворен је 2015. године на Новом насељу. Тада је иницијатива потекла од грађана који су предочили потребу власника паса за простором предвиђеним само за њих.
Поменутих ограђених простора – са упутствима за правилно коришћење, справама за псе у облику баријера и препрека за прескакање, заобилажење и провлачење, као и садржајима за власнике у виду клупа за седење, канти за отпатке и канти за одлагање псећег измета са кесицама – има укупно 11.
Они се називају и парковима за псе, јер имају све елементе који то захтевају, док други облик простора за истрчавање – такозвани „првобитни“ облик представљају обележене травнате површине без икаквих садржаја, објашњено нам је из „Зеленила“.
Иницијатива грађана игра велику улогу у креирању поменутих простора, па тако на пример паркови код Железничке станице, на Детелинари и Лиману имају подељен простор за истрчавање мањих и већих паса.
Ипак, то не спречава да дође до подела када је о овим зеленим површинама реч. Подела између власника паса и оних који то нису, подела између власника већих и мањих љубимаца. Није лако ни побројати која се све неслагања могу прочитати на друштвеним мрежама када дође питање уређивања неког јавног простора.
Поред тога, неретко се дешавало да простор за истрчавање паса буде угрожен од паса луталица, али и да поједине зелене површине међу блоковима зграда буду самоиницијативно претворене у простор за псе од стране власника, иако сам простор није за то намењен.
Како кажу из „Зеленила“, сви простори за извођење и истрчавање кућних љубимаца дефинисани су Чланом 22. Одлуке о држању домаћих животиња и у складу са Решењем о одређивању простора на територији Града Новог Сада из 2016. године, као и Елабората који је израдило ЈП „Урбанизам“ Завод за урбанизам.
Захтевима Месним заједницама грађани могу да утичу на то да до промене стања којим су незадовољни дође, уколико успеју у томе да усагласе ставове. У том случају би се у сарадњи са Градском управом за комуналне послове, сагледала потреба за изменом Одлуке у делу члана 22. којим се дефинишу локације за истрчавање паса.
До тада, дугорочан план овог комуналног предузећа је да све површине постану ограђене, интензитет и редослед су условљени између осталог тренутном ситуацијом на терену, интензитетом коришћења, захтевима Месних заједница и самих грађана, као и Програмом инвестиционих активности и услуга делатности.
„Zastave budućnosti“, festival koji je otvorio prozore u budućnost (VIDEO)
Преузмите андроид апликацију.