Библиотека Матице српске у Новом Саду прославила је свечаном академијом свој дан – 28. април, а том приликом су у матичином здању уручене годишња награда и захвалнице те ризнице књиге.
Ове године је носилац награде „Златна књига Библиотеке Матице српске” професорка емеритус Филозофског факултета у Новом Саду др Љиљана Пешикан Љуштановић, угледна историчарка књижевности, антологичарка и библиографкиња.
Поред монографија и приређених књига, објавила је више од 300 радова у стручној и научној периодици, већином из области изучавања балканског и јужнословенског књижевног фолклора и интердисциплинарних студија о рефлексима традиционалне усмене књижевности и митско-обредне праксе балканских народа у српској и југословенској драматургији и позоришту, истакли су у библиотеци.
Награђена је за „Политику” изјавила да је „Златна књига” за њу изузетна награда јер библиотека као појам и симбол, па тако и Библиотека Матице српске, спада у њене најважније животне просторе.
„Онако како неки људи сањају о раскошним просторима неких двораца, ја сам тако увек библиотеке претпостављала томе. С друге стране ми награда много значи јер чврсто верујем да у овом хаосмосу друштвених мрежа, у овом културном хаосу који у великој мери живимо, библиотека јесте генератор смисла, реда, система и да је библиотека институција која уза сву своју старост и традиционалност има несумњиво будућност и може бити добра залога културне будућности“, казала је др Љиљана Пешикан Љуштановић.
Награду чине повеља, плакета, округли сто о делу добитника, који ће бити одржан у новембру, након чега ће бити објављен зборник радова.
Управник библиотеке Селимир Радуловић изјавио је да се 28. априла, по новом календару, сећамо великог датума српске културе, јер су тада 1864. Матица српска и њена библиотека пресељени из Пеште у Нови Сад. Према његовим речима, савремени човек и савремени свет суочавају се са великим искушењима. Две године смо, каже, пред смртоносним заграјем једног вируса, а пре два месеца се отворио и застрашујући вентил у Европи. У времену нових технологија, додаје, као да смо заборавили на значај књиге и библиотеке.
„Док смо били са књигом личили смо на биће, без књиге не личимо више на биће“, подсећа управник на речи савременика.
На свечаности су уручене и захвалнице Марији Чурчић, Марији Јованцаи и Народној и Универзитетској библиотеци Републике Српске.
Присуствовао је и председник покрајинске Игор Мировић који је министарки културе и информисања Маји Гојковић уручио меморандум по коме би два нивоа власти, као и град Нови Сад, заједнички финансирали изградњу новог објекта библиотеке од 12.000 квадратних метара у комплексу матичиних зграда, за бољи смештај више стотина хиљада књига.
Поздравне речи упитили су и епископ бачки др Иринеј, председник Матице српске проф. др Драган Станић, министарка Гојковић, а беседе су одржали награђена професорка, управник библиотеке и председник жирија др Милан Мицић.
Преузмите андроид апликацију.