Најбогатији човек на свету твитнуо је да се нада да ће и његови највећи критичари остати на „Твитеру” јер управо то значи слободу говора. Тиме је Маск потврдио наводе медија да је купио једну од најутицајнијих друштвених мрежа, што је у старту изазвало буру коментара. Шта ће то значити корисницима, колико ће зарадити, да ли ће се вратити стари твитераши попут Доналда Трампа, да ли долази ново доба у комуникацији на друштвеним мрежама? И на крају, зашто Маск наступа као витез који ради за човечанство?
Милијардер је у понедељак склопио договор о куповини и већ тог дана, по отварању берзе, деонице „Твитера” порасле су за четири одсто.
Пре него ће постати власник, купио је девет одсто акција и тако постао највећи деоничар „Твитера”. Потом је изазвао пажњу јавности јер је заобишао управни одбор компаније и првобитну понуду, коју је на крају увећао за још милијарду долара, упутио директно деоничарима ове друштвене мреже.
Још средином априла, кад је понудио да купи платформу за 54,2 долара по акцији, односно 43 милијарде, навео је да „Твитер” мора бити приватан како би растао и представљао слободу говора у правом смислу речи. Сумњало се у његове намере и уопште у то да је спреман да плати понуђени износ. Покушај да понуду умота у заставу слободе изазвао је скептичан став стручњака који су одбацивали његове наводе да „Твитер” потискује слободу говора указујући на напоре компаније да искорени говор мржње и дезинформације.
Говорили су да није нужно добро да се дозволи да се шире неистине под паролом слободе јер ни оглашивачи не желе да буду повезани с лажним вестима. Али Маск је терао по свом говорећи да је „Твитер” дигитални градски трг на којем се расправља о питањима од виталног значаја за будућност човека, а да је слобода говора темељ функционалне демократије. Говорио је да ће му основни приоритет бити да уништи војске ботова. Његов став је и да платформа, коју користи више од 200 милиона људи широм света, треба да буде далеко опрезнија кад одлучује хоће ли уклонити твитове и трајно блокирати кориснике.
Ови наводи покренули су спекулације о повратку још једног страственог твитераша који је посредством ове платформе комуницирао са светом из Беле куће. Међутим, Доналд Трамп се огласио рекавши да је срећан јер је Маск, кога иначе прати више од 80 милиона људи, постао власник, али да се он неће вратити на „Твитер”.
Преузмите андроид апликацију.