Помоћник министарке рударства и енергетике, Раша Којчић, изјавио је да су Србији потребни нови снабдевачи и правци снабдевања гаса како би унапредила енергетску безбедност.
„Србија у овом моменту има само једног снабдевача гаса али интензивно радимо да од 2023. године диверсификујемо снабдеваче и правце снабдевања. Почетком године започели смо изградњу новог гасног интерконектора између Србије и Бугарске, који ће бити повезан са интерконектором са Грчком и Србији омогућити додатне правце снабдевања гасом преко ЛНГ терминала и Јужног гасног коридора. Да би унапредили енергетску сигурност, поред нових снабдевача и праваца снабдевања потребни су нам и нови складишни капацитети, од проширења постојећег у Банатском двору до изградње потпуно нових. Тиме ћемо обезбедити већу сигурност снабдевања српског тржишта од потенцијалних поремећаја и прекида испоруке. То је нарочито значајно и због неуједначене потрошње гаса која је зими већа у односу на летњи период“, рекао је он.
Помоћник министарке је истакао да је Србија изузета од петог пакета санкција ЕУ чиме је настављено стабилно снабдевање нафтом.
„Увођење четвртог пакета санкција ЕУ према Русији захтевало је забрану транспорта енергената преко територије ЕУ ка трећим државама а тиме и прекид снабдевања српског тржишта сировом нафтом преко Јадранског нафтовода (ЈАНАФ). Ипак, Србија је изузета петим пакетом санкција тако да се наставља стабилно снабдевање Рафинерије нафте Панчево. ЈАНАФ и НИС нормално функионишу и не очекујемо да ће бити никаквих нових проблема“, рекао је помоћник министарке.
Србија посвећена борби против климатских промена, зеленој агенди и енергетској транзицији.
Којчић је истакао да је потпредседница Владе проф. др Зорана Михајловић недавно копредседавала Осмим енергетско-климатским комитетом Енергетске заједнице у Бечу на коме су упућене поруке посвећености борби против климатских промена, зеленој агенди и енергетској транзицији.
„Србија је јасно истакла посвећеност борби против климатских промена, зеленој агенди, унапређењу енергетске ефикасности и већем укључивању капацитета ОИЕ у структуру енергетског микса. Циљ сваке државе је да буде енергетски независна, а без обновљивих извора и улагања у нове капацитете не можемо напредовати у процесу декарбонизације“, закључио је он.
Danska za zelenu energiju i povećavanje proizvodnje gasa u Severnom moru
Преузмите андроид апликацију.