И док у неким земљама владају строга правила у другима их нема уопште.
Давање бакшиша може бити осетљва тема, у зависности од тога у којој се земљи света налазите.
Како би избегли непријатне ситуације и сазнали у којим земљама је бакшиш добродошао, а у којима не, доносимо вам листу Business Insidera са свим правилима понашања.
Кина, Јапан, Исланд, Нови Зеланд
Ове четири земље специфичне су по свом пословању без бакшиша. Тако ће примера ради у Јапану вашу напојницу пристојно одбити, док се у Кини остављање бакшиша сматра непристојним.
На Исланду и Новом Зеланду бакшиш не само да је прихватљив већ је и пожељан и за њега у уоститељским објектима често постоје посебне посудице.
Сједињене Америчке Државе
Земља позната по традицији бакшиша. Свако ће вам рећи да је правило остављати 10 посто рачуна или износ ПДВ-а, али ево како заправо функционишу ствари по питању бакшиша?
У ресторанима се оставља 15 до 20 посто износа рачуна, а ако је услуга била незадовољавајућа препоручује се остављање испод 10 посто износа рачуна.
Конобарима се напојнице могу давати на два начина. Можете оставити долар по пићу или 15 до 20 посто по рачуну, а исти постотак од рачуна оставља се и возачима таксија.
У хотелима су та правила нешто другачија и разликују се у завсиности од квалитета хотела у којем се налазите.
Али, неко опште правило је да се оставља од 2 до 5 евра зависно од услуге која вам је пружена, а бакшиш се оставља свима, од собарица, вратара, особља које вам доставља храну у собу па чак и рецепционерима.
Тајланд, Бали, Тунис, Мароко, Куба
Често не познајемо довољно културе далеких нам дестинација, што за последицу често може имати збујеност и несналажење.
У ресторанима ових земаља очекује се да оставите бакшиш од 10 до 15 посто износа рачуна. За услуге такси превоза пожељно је оставити и до 3 евра бакшиша што је рецимо пракса на Куби.
У хотелима се напојнице остављају и особљу и собарицама, а оне се крећу евро и више. Напојнице за собарице можете оставити испод јастука или у пепељарама.
Холандија, Белгија, Чешка, Британија, Аустрија, Италија, Француска, Грчка, Немачка, Шпанија
Као и у већини европских земаља, уобичајена је пракса да се у ресторанима оставља бакшиш од 10 до 15 посто целог износа рачуна.
Другачију политику можете очекивати једино у Француској.
У овој земљи познатој по романтичним дестинацијама и добрим винима уобичајена је пракса остављања бакшиша и до 20 евра у ресторанима, док у кафићима бакшиш износи од 1 до 3 евра зависно од квалитета услуге.
Приликом кориштења такси услуга најчешће се не очекује остављање напојница, али је пожељно заокружити рачун на већи износ и ту разлику оставити као симболичан бакшиш.
Што се тиче хотела уобичајено је остављати од 1 до 3 евра, док се у Холандији и Белгији не очекује давање додатних напојница с обзиром да је трошак услуге урачунат у саму цену боравка.
У италијанским ресторанима напојница је обично укључена у рачун, али многи локални становници и туристи ће оставити додатних 1 до 2 евра на столу за добру услугу.
У бару заокружите на најближи евро по пићу. У таксију се бакшиш не очекује, али заокружите цифру ако је вожња била пријатна.
Преузмите андроид апликацију.