Директорка Удружења „Жита Србије” Сунчица Савовић рекла је данас, поводом одлуке Владе Србије да укине забрану извоза пшенице, кукуруза, брашна и уља и одобри квоте за те производе, да је добро што ће кренути извоз и да се нада да је то почетак дијалога са Владом Србије.
„Добро је да ће кренути извоз пшенице, кукуруза, брашна и уља. Надам се да је то почетак успешнијег дијалога, утемељеног на аргументима у реалној ситуацији и да ће Влада Србије изаћи у сусрет нашим захтевима”, рекла је Савовић.
Влада Србије одобрила је месечне квоте за извоз по 150.000 тона пшенице и кукуруза, 20.000 тона брашна и осам милиона литара рафинисаног сунцокретовог уља.
По захтеву ће моћи да се тражи одобрење за извоз максимално 20 одсто одобрених количина по групи производа на месечном нивоу. У случају да извозници не извезу или прекораче одобрене количине, наредног месеце неће моћи да поднесу захтев за извоз.
Захтеви се могу подносити од 20. до 25. у текућем месецу за наредни месец, док ће за мај захтеви моћи да се поднесу од 22. до 28. априла.
Удружење „Жита Србије” тражило је месечну квоту од по 350.000 тона за пшеницу и за кукуруз за све дестинације, искључиво за уговоре потписане до 9. марта ове године, пре забране извоза и искључиво за стари род.
Други захтев је био да квоту за извоз сунцокретовог уља, рафинисаног и нерафинисаног утврди Министарство пољопривреде, а она би обухватала све уговоре Удружења и количине које су уљаре доставиле преко свог удружења.
Међу захтевима је и да извоз пшеничног брашна и прекрупе и гриза од кукуруза буде слободан.
Удружење је тражило и укидање царина на увоз пшенице и кукуруза на неодређено време.
Власник млина МБ комерц у Батајници Милорад Батало рекао је да се из Србије пре забране извоза, на инострано тржиште пласирало 10.000-12.000 тона брашна и да би садашња одобрена квота била прихватљива, али да претпоставља да ће тражња сада бити већа.
„Дозвољени извоз брашна по захтеву од 20 одсто од квоте од 20.000 тона значило би да мој млин може да извезе 4.000 тона месечно, а то је превелика количина за један млин. Мој млин је месечно могао да извезе од 1.000 до 1.500 тона месечно, а спада међу највеће, што значи да ћемо моћи да се ослободимо вишкова тог производа који нам је заузимао складишни простор”, рекао је Батало.
Преузмите андроид апликацију.