У сусрет најрадоснијем хришћанском празнику Васкрсу, православни хришћани на Велики петак имају обичај да фарбају јаја.
Наше баке су то некада радиле на сасвим једноставан начин не би ли испуниле оно што им традиција и обичаји налажу.
Међутим, као и данас, пре пуно година такође је било оних који су више, или мање, креативни.
Тако су наше баке, училе од својих мама да васкршња јаја ипак не треба само фарбати у луковини, већ их прошарати разним облицима цветова и листића који ће јајету на крају дати неку занимљиву шару.
Поред технике фарбања у луковини, оне су користиле и друге начине за фарбање за којима ми данас немамо потребе. Неке од њих су фарбање цвеклом, соком од вишње и млевеном паприком.
Фарбање јаја млевеном паприком:
Овде је веома важно да паприка коју користите не буде љута, јер љутина може да пробије кроз љуску и шта сте онда урадили? Потребно је да сипате четири кашике млевене паприке у литар воде, додате мало соли и сирћета и скувате јаја.
Фарбање јаја соком од вишања или цвеклом:
Фарбање захтева идентичан поступак, у воду у којој кувате јаја додајете мало соли и мало сирћета и зависи за коју се технику одлучите сок од вишања, или цвеклу.
Фарбање јаја у луковини:
Потребно је да јаја пре поступка обришете влажном крпом и на њих ставите све оне травке и цветиће чије облике желите да видите на јајету када буде готово. Када прислоните травке оне ће се због влажности одмах залепити на јаје.
Јаје затим ставите у чарапу и вежете, а луковину коју сте претходно ситно исецкали поређате по дну шерпе, затим наређате ред јаја, па преко опет луковину. Додате со, сирће и хладну воду и када јаја провре смањити ватру и кувати још петнаестак минута.
Када јаја извадите, тек након две минуте можете сећи чарапу и вадити их да видите шта сте направили.
Поред ових традиционалних начина фарбања јаја, савремене домаћице, чини се, сваке године осмисле неколико нових техника и начина за украшавање које им не одузимају пуно времена, а резултати су феноменални.
Трикови за фарбање јаја:
Јаја је најбоље извадити један дан пре фарбања из фрижидера како не би дошло до пуцања.
Уколико потону током кувања, јаја су свежа, а уколико остану на површини – нису!
Када додајете сирће при кувању морате да пазите на количину. Велика количина сирћета утицаће и на укус и на мирис васкршњих јаја.
Јаја можете сами да избелите тако што ћете јаје ставити у стаклену посуду и прелити га сирћем. Оставите га да стоји у сирћу док не приметите да се течност постепено боји, а јаје губи своју првобитну боју.
Фарбање јаја са ватом:
У питању је веома брз начин фарбања. Јаја претходно обарите, а можете их и избелити уколико већ не купујете бела јаја. (Ништа од овога не морате радити, само је, једноставно, много лепше боју наносити на чисто бело јаје.)
Од прибора вам требају само већи комад вате и течне боје за јаја. Потребно је да откинете вату тако да може да обухвати цело јаје и затим на њу нанесете разне боје по избору.
Овде буквално можете да се играте како желите. На вату можете да наносите тачкице, пругице, или било какве облике који вам падну на памет.
Затим прислоните јаје на вату, обмотате га са свих страна и добро утапкате боју. Сачекајте петнаестак минута, те након тога “ослободите“ јаје.
Фарбање јаја са шлагом:
Јаја је за почетак потребно избелети и обарити. Умутите чврсто шлаг и равномерно распоредите одређену количину у калуп за мафине.
Користите прехрабмене боје и у сваки калуп са шлагом накапајте различите нијансе како би вам јаја била што интересантнија. Чачкалицом промешајте и прошарајте и затим убаците јаје у калуп и нежно их окрећите кашиком.
Оставите јаја да стоје у шлагу око 40 минута, а затим вадите једно по једно јаје и испирајте водом.
Фарбање јаја рижом:
Јаја обарити и избелети. Јаја треба да буду још увек топла када кренете са поступком. У једну посудицу додати пиринач дугог зрна и прехрабену боју, или течну боју за јаја. Убаците јаја у посудицу и кашиком га изокрећете тако да ухвати боју са свих страна. Од тога колико ћете га окретати зависи колико ће шара на крају и попримити.
На крају свих ових техника остаје оно што је заједничко и традиционалним, али и урбаним домаћицама, а то је премазивање јаја уљем за сјај.
Наше баке су некада за ову намену користиле зејтин, док ми сада највише волимо кокосово уље, било како било, резултат је исти – сјајан!
Koliko čokolade treba da jedu deca za Uskrs? Evo šta kažu nutricionisti
Преузмите андроид апликацију.