Министарка рударства и енергетике, проф. др Зорана Михајловић, разговарала је са Кристофером Хилом, новим амбасадором САД у Београду, о економским односима две земље, развоју енергетске инфраструктуре, регионалном повезивању, енергетској транзицији, новим америчким инвестицијама и побољшању пословног амбијента у Србији.
Она је истакла да 140 година дипломатских односа Србије и САД показују партнертство и пријатељство две земље, као и да су у протеклих неколико година направљени важни кораци у унапређењу економске сарадње, наводећи као пример изградњу Моравског коридора, првог пројекта у којем је главни извођач америчка компанија.
„Моравски коридор је највећи пројекат који заједно реализујемо, а који је започет у периоду док сам водила Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре. Урадили смо много у ресору рударства и енергетике, пре свега када је реч о изради законодавног оквира. Србија је у почетној фази енергетске транзиције, потребни су нам нови капацитети, пре свега у електроенергетском сектору, јер 35 година нисмо изградили ниједан капацитет и више од 70 одсто енергије добијамо из ТЕ. Приоритети су инвестиције у нове капацитете, повећање енергетске ефикасности и диверзификација у гасном сектору“, рекла је Михајловићева.
Она је рекла да је Србија данас политички и финансијски стабилна земља, отворена за инвестиције и посвећена дијалогу, економском повезивању и сарадњи и истакла да постоји простор за компаније из САД у реализацији нових пројеката.
„Верујем да би за будућу сарадњу било од велике користи да имамо закључен споразум између наше две државе о стратешком партнерству, какве већ имамо са Руском Федерацијом, Кином, Француском, Италијом, УАЕ, Азербејџаном, Мађарском и мислим да би споразум и са САД створио оквире за даље унапређење односа и реализацију заједничких пројеката. Желимо да развијамо што боље економске односе и да имамо још више америчких компанија које послују у нашој земљи“, навела је потпредседница Владе.
Србија посвећена борби против климатских промена, зеленој агенди и енергетској транзицији.
Амбасадор Хил је рекао да је највећа промена економски напредак Србије и истакао да ће сарадња у области енергетике утицати на развој односа две земље.
„Желимо да продубљујемо односе са Србијом на свим нивоима, политичком, економском, енергетском, и да наставимо интензивније да радимо на унапређењу сарадње. Споразум о стратешком партнерству би умногоме олакшао заједничке пројекте, посебно у енергетском сектору, где је брзина јако важна, како бисмо развијали пројекте у складу са технолошким достигнућима и како бисмо утицали на повећање енергетске безбедности”, рекао је Хил.
Zelena agenda globalno pitanje, energetska bezbednost ključna za razvoj
Преузмите андроид апликацију.