JP Morgan Chase, Citi, Goldman Saks, Morgan Stanley и Vels Fargo, велике банке с Wall Street-a, имале су мању добит у првом тромесечју. У случају Ситија добит је потонула чак 46 одсто. Чини се да су добра времена за банке иза нас.
Сезона објаве кварталних резултата отворена је у среду с JPMorgan Chaseom.
Због руске инвазије на Украјину, високе инфлације и проблема у ланцу снабдевања, добит је пала за 42 одсто у односу на исти период прошле године: са 14,3 милијарде долара на 8,3 милијарде долара.
Цена деонице JPMorgana потонула је за више од три одсто након постизања тромесечних резултата, досегнувши најнижи ниво у 52 недеље.
Први човек банке Џејми Димон истакнуо је како је америчка привреда суочено с великим ризицима, али не искључује рецесију. Слично упозоравајући тонови долазе из Голдман Сакса, који је такође најавио пад профита за више од 40 одсто.
„Иза нас је турбулентно тромесечје обележено разорном инвазијом на Украјину”, рекао је извршни директор Давид Соломон.
Веће каматне стопе, које се ове године прогнозирају углавном у САД-у, подижу каматне марже банкама, али имају и доста негативних учинака на привреду. Поготово ако централне банке морају деловати врло агресивно, што се и догађа.
Хипотекарни кредити у Wells Fargu пали су за 33 одсто између јануара и марта.
Значајно је да је стопа на 30-годишња хипотека у Сједињеним Државама премашила пет одсто, највишу од 2011.
Прошле године, с 2,65 одсто, била је најнижа у историји. У последњих пет недеља, ова значајна каматна стопа порасла је за 1,15 одстотних бодова, што је рекордни раст у периоду од пет недеља од 1987. године.
Преузмите андроид апликацију.