Упркос друштвеним табуима, већа наклоност родитеља према једном детету у породици релативно је „прихватљива“, а у неким срединама и – уобичајена.
Иако већина родитеља не признаје ту чињеницу, истраживање је показало да око 70 одсто њих фаворизује једно дете, иако то може имати дугорочне последице.
Недавно истраживање је показало да је већа вероватноћа да су се деца која су изјавила да су њихови родитељи имали омиљено дете осећала усамљено док су одрастала. Таква деца су такође склона да користе дроге а њихово самопоштовање је ниже.
Али ако је родитељско фаворизовање толико штетно за децу, зашто је онда толико родитеља криво за то?
Према експертима, тај проблем би могао да буде ван наше контроле, јер је то еволуциона особина и има везе са жељеним особинама код наследника.
Различити фактори утичу на фаворизовање једног детета – од пола, преко интелигенције, до старости.
„Потомство је инвестиција за будућност, јер деца имају најбоље еволуционе шансе за успех у будућности“, истакла је Кристина Дуранте, професорка на Универзитету Рутгерс.
Овакве ствари тешко је утврдити јер родитељи „вероватно“ неће да признају фаворизовање деце, због чега она проучава где и како родитељи у том смислу, на пример, преусмеравају финансијска средства.
Њено истраживање је показало да родитељи фаворизују девојчице када је економска ситуација лоша, а у супротном случају – дечаке.
Разлог може бити у томе што успешан мушкарац може да буде отац много више деце него жена, било какав да је њен статус. Такође, према истраживању, богати људи имају тенденцију да фаворизују дечаке.
Привлачан, богат младић, на пример, може потенцијално постати отац великог броја потомака, али сиромашни дечак који је мање привлачан имаће више проблема да пронађе партнера.
Тако су и богати мушкарци кроз историју често били мотивисани да имају више потомака.
Ламбријанос Никифоридис, истраживач који је проучавао родитељско фаворизовање деце, каже да је ово размишљање веома застарело, али из еволуционе перспективе, најважнија је ствар да се „настави генетски фонд“.
Друга истраживања су показала да родитељи фаворизују „боље“ дете, јер оно има веће шансе да нађе партнера.
Из еволуционе перспективе, родитељи фаворизују дете које ће имати потомке.
„На крају, реч је о томе које ће дете дати здравије потомство“, каже Никифоридис.
Фаворизовање у модерна времена
„Иако ова прича данас може изгледати варварски, родитељи се и даље надају да ће им се средства уложена у децу вратити“, рекао је економиста Гери Бекер.
У модерна времена, могу бити фаворизовани син или ћерка који ће, по њиховом уверењу, моћи да зараде више новца. У друштвима у којима мушкарци контролишу финансијска средства, очекивано је да ће дечак бити фаворизован.
Фактори као што су дететова амбиција, интелигенција, па чак и здравље, каже Никифоридис, могу играти улогу у одређивању које ће дете бити најуспешније.
Дуранте каже да многи од нас фаворизују једно дете у односу на друго, а да тога нису ни свесни. Још је горе када су родитељи под стресом јер немају емоционалну свест да сакрију како се осећају.
Како би изједначили фаворизовање, каже она, родитељи могу да запишу сваки пут када нешто дају једном детету, како би улагања била једнака.
Прљава мала тајна родитељства
Пракса фаворизовања не утиче негативно само на оне којима се не посвећује толико пажње, већ и на оне којима је дато превише пажње.
То код деце може изазвати бес или проблеме у понашању, повећати ниво депресије, недостатак поверења у себе и одбијање социјализације. Већина родитеља често није свесна свог понашања.
„Нисмо свесни фаворизовања једног детета, мада је тако од давнина. Све своје ресурсе и очекивања преливамо на потомство за које мислимо да ће успети. То је траг у нашем мозгу“, истакла је једну од опаски родитеља професорка Кристина Дуранте.
Odmah nakon porođaja, ovih 5 stvari će iznenaditi svaku mamu
Преузмите андроид апликацију.