Почетна > Бизнис
Бизнис

Колико је струје потребно за рударење биткоина?

Процене које су недавно изнели научници са Универзитета Кембриџ да биткоин годишње троши више електричне енергије него Холандија, Аргентина и Уједињени Арапски Емирати те да је за рударење једног биткоина потребно 300 киловат-часова струје, како пише „Гардијан”, покренула је питање и да ли су надлежни у „Електродистрибуцији Србије” до сада пронашли ко то и где код нас рудари и колико троши струје. И што је најважније, ко на крају плати тај рачун? Онај ко је рударио биткоином и ко се најчешће на дивље прикључи на бандеру и комшијски струјомер или онај на кога се бројило води, а да и не зна шта је рударење.
Фото: Unsplash/Kanchanara

Ово је утолико пре занимљивије ако се узме у обзир да просечна потрошња струје једног домаћинства у Србији износи око 350 киловат-часова месечно, односно онолико колико је потребно за рударење једног јединог биткоина. Како се цена биткоина повећава, тако се повећава и потрошња енергије, каже Мајкл Рауч, истраживач из Кембриџ центра за алтернативне финансије, који је коаутор мрежног алата за генерисање ових процена.

„Заправо је дизајнирано да биткоин троши толико електричне енергије”, каже Рауч за BBC.

Примера ради Приштина је у децембру, када је прогласила ванредно стање на 60 дана због енергетске кризе, забранила и рударење криптовалута, а Иран је увео и забрану овог посла.

Рударење криптовалута је процес стварања нове дигиталне валуте за шта се троше огромне количине струје и за шта се користе супер-рачунари, то јест врло јаке машине. Будући да раде 24 сата без престанка то подразумева и да троше велике количине електричне енергије, објашњава Љубиша Мијачић, стручњак за ресурсе из животне средине.

Он је гостујући на РТС-у навео да једна јединица која обавља операцију копања троши 1,4 киловата. „Једна јединица троши колико и ТА пећ – четири киловата снаге”, навео је он. По правилу, рударење је најисплативије тамо где је струја јефтинија. На пример, на Косову и Метохији или у Кини, где се рударило три четвртине биткоина – до пре неколико месеци када је потпуно забрањено.

Мијачић напомиње да копање криптовалута ствара велике пикове, у ноћним сатима, који су јак ударац на електромрежу у Србији и у региону. Досадашње искуство показује да се границе константно померају. У последњих пет година, потрошња енергије само на рударење криптовалута повећала се 10 пута. Ка још већем расту води то што поред биткоина расте вредност и других дигиталних валута, нагласио је он.

Mask sada bogatiji od Bezosa sa 100 milijardi dolara

Преузмите андроид апликацију.