Почетна > Свет
Свет

На данашњи дан, 9. април

Прочитатје најзанимљивије догађаје који су се одиграли на данашњи дан.
Фото: Unsplash/Juliana Kozoski
Фото: Unsplash/Juliana Kozoski

1553 – Умро је француски књижевник Франсоа Рабле, једна од најистакнутијих личности француске ренесансе. Његов сатирични роман „Гаргантуа и Пантагруел“ убраја се међу најзначајнија ренесансна дела.

1626 – Умро је енглески државник и писац Френсис Бекон. У време владавине краља Џејмса I Стјуарта био је лорд канцелар од 1618. до 1621. („Унапређење науке“, „Нови органон“, „Нова атлантида“, „Есеји или савети етички и политички“).

1683 – Француски истраживач Робер Кавалије де ла Сал прогласио је део територије у Америци француским поседом и назвао је Луизијана у част краља Луја XIV.

1807 – Аустријска војска савладала је Тицанову буну, устанак сремских сељака, који је почео 3. априла под вођством Теодора Аврамовића Тицана. У побуни је учествовало 15.000 сељака из 45 села. Тицан је ухваћен и погубљен крајем 1807. године.

1821 – У Паризу је рођен један од највећих француских песника 19. века Шарл Бодлер. Његову збирку песама „Цвеће зла“ многи књижевни критичари сматрају највећим лирским делом 19. века.

1865 – Завршен је четворогодишњи грађански рат у САД након што се генерал конфедералних снага Роберт Ли предао команданту армије Уније Јулисизу Гранту. У рату је погинуло више од 600.000 људи.

1906 – Велика Британија и Француска су потписале конвенцију о независности Сијама (Тајланд).

1926 – Рођен је Хју Хефнер, амерички публициста, издавач магазина „Плејбој“ који је покренуо у децембру 1953. са тада непознатом Мерлин Монро нагом на насловној страни.

1928 – У Турској, након реформи Кемала Ататурка, ислам је престао да буде државна религија.

1940 – Немачке трупе напале су Данску и Норвешку у Другом светском рату.

1948 – Јеврејска милиција напала је арапски град Деир Јасин на подручју данашњег Израела. Убијено је 100 Арапа, а остали су присиљени да напусте град.

1959 – Умро је амерички архитекта Френк Лојд Рајт, један од твораца модерне функционалне архитектуре. Први је у САД употребио армирани бетон. Пројектовао је Гугенхајмов музеј у Њујорку и хотел „Империјал“ у Токију.

1969 – Француско-британски суперсонични путнички авион „Конкорд“ обавио је први лет, од Бристола до Ферфорда у Енглеској.

1974 – Индија, Пакистан и Бангладеш потписали су споразум о репатријацији ратних заробљеника.

1977 – Комунистичка партија Шпаније легализована је након 38 година забране деловања у време Франковог режима.

1988 – Ли Пенг је именован за премијера Кине.

1990 – После 40 година владавине комуниста, на изборима у Мађарској победио је Мађарски демократски форум.

1991 – Грузија је прогласила независност од СССР-а.

1991 – Савет безбедности УН донео је одлуку о слању 1.440 припадника мировних снага за надгледање ирачко-кувајтске границе и повлачења америчких снага из јужног Ирака.

1992 – Сали Бериша изабран је за првог некомунистичког председника Албаније после Другог светског рата.

1995 – Перуански председник Алберто Фуџимори освојио је други петогодишњи мандат на првим мирним председничким изборима у Перуу од 1980. године.

1998 – У паничној јурњави исламских ходочасника у Саудијској Арабији погинуло је 119 верника из више земаља.

1999 – Побуњени војници су на аеродрому у Нијамеју убили председника Нигера Ибрахима Бареа Маинасару.

2002 – Под снажним притиском САД Израел се повукао из два палестинска града, а сукоби су настављени у избегличком кампу у Дјенини, у Западној Обали.

2003 – Америчке снаге су ушле у центар Багдада и преузеле контролу над главним градом Ирака.

2005 – Британски принц Чарлс и Камила Паркер Боулс венчали су се у Гилдхолу у Виндзору. Ово је први пут да један наследник британске круне склапа цивилни брак. Камила је удајом постала њено височанство војвоткиња од Корнвола.

2011 – Славни Амерички редитељ Сидни Ламет преминуо је у 86. години у Њујорку. Снимио је више од 40 филмова, а Оскара за животно дело добио је 2005. године: Дванаест гневних људи (12 Ангрy Мен), Пасје поподне и Мрежа, Убиство у Оријент експресу, Серпико, Дуго путовање у ноћ.

2014 – Умрла је позната књижевница и чланица Српске академије наука и уметности (САНУ) Светлана Велмар Јанковић, добитница бројних награда за књижевност (Књига за Марка, Лагум, Бездно, Врачар).

2017 – У два одвојена самоубилачка бомбашка напада на хришћанске цркве у Египту погинуло је 45 људи, а око 100 је повређено. Египатдки председник Ел Сиси прогласио је ванредно стање, а одговорност за нападе преузела је Исламска држава.

U ukrajinskom gradu Ternopolju uklonjen spomenik Puškinu

 

Преузмите андроид апликацију.