Данас, на Међународни дан Рома, морамо да подсетимо на важност интегрисаног и систематског напора ка уклањању свих облика дискриминације и неравноправног третмана са којим се наше суграђанке и суграђани из ромске популације сусрећу, изјавила је потпредседница Владе и председница Координационог тела за родну равноправност, проф. др Зорана Михајловић,
„Пре свега, морамо узети у обзир да они припадају маргинализованој групи друштва, а то се највише односи на жене и децу, који су вишеструко рањиви и чији положај морамо заједничким снагама да унапређујемо“, навела је Михајловићева у саопштењу поводом Међународног дана Рома.
Михајловићева је истакла да је Национална коалиција за окончање дечјих бракова, која је основана 2019. године на иницијативу Координационог тела за родну равноправност и УНИЦЕФ-а, један од ретких примера заједничког организовања и интегрисаног рада на отклањању институционалних и друштвених препрека са којима се суочавају деца у ризику од раних бракова.
Она је нагласила да су законодавни и стратешки оквир одлична основа за ову борбу, те да је политичка воља за унапређење положаја Рома и Ромкиња неупитна, а да је сарадња међу релевантним институцијама, организацијама и експертима у области окончања дечјих бракова успостављена.
Како је навела, проценат дечјих бракова у ромским подстандардним насељима је и даље 56 одсто, што показује да су потребне систематичне и инклузивне мере које ће допринети оснаживању жена и девојчица и отклањању ових штетних пракси.
„Један од начина да се ради на превенцији дечјих бракова је образовање, стога је важно да уложимо додатне напоре да смањимо осипање ромских девојчица из школа и да радимо на њиховој пуној интеграцији у основно, али и средње и високо образовање“, нагласила је Михајловићева.
NIS dobio priznanje za društvenu odgovornost „Dobročinitelj”
Преузмите андроид апликацију.