Почетна > Бизнис
Бизнис

Како украјинска криза утиче на изградњу и цене некретнина?

Сукоб у Украјини ушао је у други месец, а војни конфликт прерастао је у глобалну кризу. Због новонастале ситуације отежано је пословање са Русијом, Украјином и Белорусијом. Последице трпи и Србија.
Фото: Unsplash/etienne_beauregard

У свом редовном извештају Привредна комора Србије упозорава да је због догађаја у Украјини, али и реакције Русије на санкције уведене од стране Сједињених Америчких Држава, Велике Британије и Европске Уније, ситуација на глобалном тржишту практично непредвидива и очекивања су да ће у наредном периоду доћи до погоршања услова пословања.

Проблеми нису заобишли ни грађевинску индустрију, а тренутне околности одразиле су се и на цене некретнина.

У Србији је отежана набавка арматуре. За само седам дана цена је порасла за 50 одсто по тони. Смањена је или обустављена испорука према купцима, док залихе продаваца могу трајати до два месеца.

Главни проблем је недостатак металног отпада. Привредна комора Србије предлаже да Влада Србије размотри опције једноставнијег увоза металног отпада или пооштравање инспекцијског надзора над прикупљањем и трговином истог како би првенствено биле задовољене потребе домаћих произвођача.

Ванредна ситуација у Украјини довела је до глобалног поремећаја тржишта хемикалија неопходних за одржавање процеса производње цемента. У цементарама у Србији постоје залихе за шест месеци.

Цементаре су своје потребе за угљем и нафтним коксом од око 14 милиона евра, подмиривале 50 одсто увозом из Русије.

Одржано је неколико састанака и очекују се решења која ће омогућити несметану производњу цемента у Србији.

Истовремено, трошкови транспорта континуирано расту имајући у виду нагли раст цене нафте, време чекања на границама, неизвесност у погледу функционисања граничних прелаза, као и озбиљне потешкоће у ангажовању и цени возача који су спремни да возе на овом тржишту, као и немогућности осигуравања робе у транспорту.

Инвеститор Лазар Карановић, један од власника компаније Неимар М&Л ДОО из Петроварадина,  каже за портал NadjiDom.com да је и пре украјинске кризе било тешко доћи до грађевинског материјала, делом због пандемије вируса корона, а делом због хипер градње.

Скоро сви материјали су поскупели за 30 одсто са тенденцијом даљег раста. Цена гвожђа, које је посебно важна за грађевину, у протеклих 10 дана је скочила са 850 евра за тону на 1.450 евра.

Раст цена грађевинског материјала и недоступност истог, условио је и раст цена некретнина који је био приметан и пре почетка сукоба у Украјини.

Проверавали смо да ли раст цена некретнина прати и раст цена зарада. Ево шта кажу статистике.

Истраживање које је спровео портал NadjiDom.com на основу података за прво полугодиште 2021. године, а којим је упоређен однос цене некретнина и просечних зарада, показало је да је за отплату стана у Београду потребно 19.5 година рада. Почетком ове године та бројка је порасла на 21.3. Чињеница је да су некретнине у Србији у последњих пола године поскупеле, док плате нису испратиле тај раст.

Милић Ђоковић из Групације посредника у промету некретнина при Привредној комори Србије не очекује да ће ускоро доћи до пада цена некретнина.

„Само у фебруару цене су скочиле за 5-6 одсто у односу на јануар. Ако би се тај тренд наставио то би било 50 одсто на годишњем нивоу, што је страшно. Ја мислим да ће се то смирити и да можемо очекивати неких 1-2 одсто на месечном нивоу у зависности од локације, дакле између 10-20 одсто до краја године“, каже Ђоковић.

Све више фирми из Западне Европе, које раде у Украјини или Русији, премешта пословање у друге земље, а на мапи потенцијалних локација за наставак пословања нашла се и Србија.

Za EPS jeftinije da kupuje ugalj nego struju

Преузмите андроид апликацију.