Немачка влада је због сецесионистичке политике у Републици Српској суспендовала четири развојна инфраструктурна пројекта за које је било издвојено 105 милиона евра, изјавила је немачка министарка за развој Свења Шулце.
Шулце је јуче на пленарној седници доњег дома немачког парламента, Бундестага, рекла да постоји сагласност Берлина и Европске комисије да треба сагледати консеквенце из националистичког и сепаратистичког курса и да је зато њено министарство обуставило припрему тих пројеката у РС „све док не одустане од свих сецесионистичких тежњи”.
Шулце је, међутим, нагласила да држави Босни и Херцеговини треба и даље помагати, како би она постала отпорнија на спољне утицаје, објављено је на сајту немачког Министарства за економску сарадњу и развој.
Прецизирала је да је Немачка од 1999. године за БиХ издвојила 833 милиона евра развојне помоћи и нагласила да ће та развојна сарадња бити и настављена, пренео је портал Еурактив Србија.
„Та земља је упркос свежим ранама из прошлости, заједно са међународном заједницом поставила прве темеље функционалне државе и значајно унапредила услове живота својих становника”, рекла је Шулце у расправи поводом 30. годишњице почетка рата у БиХ, коју је обојио и рат у Украјини.
„Рат руског председника Путина против Украјине је прва агресија на неку земљу у Европи од Другог светског рата. Али то није први рат на европском тлу од 1945. Још 1991 имали смо крваве ратове у бившој Југославији, прво у Словенији, па у Хрватској”, рекла је Шулце, додајући да је затим рат избио и у БиХ.
Према њеним речима, сада, после 30 година, опет постоји опасан развој догађаја у Босни и Херцеговини. „Сеператистичке тежње Републике Српске гледам са великом забринутошћу”, рекла је Шулце.
„Оне не угрожавају само стабилност БиХ. Управо у овој ратној ситуацији у Украјини прети ланчана реакција на Западном Балкану, па и шире”, оценила је немачка министарка.
Преузмите андроид апликацију.