У слаткишима уживају скоро сви, а посебно деца, али да би се спречиле нездраве навике у исхрани које се формирају у детињству.
Tреба избегавати претерану конзумацију шећера и намирница без нутритивне вредности.
Деца до две године уопште не би требало да једу храну са додатком шећера
Додати шећери су они који се природно не налазе у храни и пићима. То значи да је кришка јабуке боља ужина за малишане од колачића са комадићима чоколаде.
Истраживање је показало да навике из раног детињства у великој мери утичу на избор хране касније у животу.
Укусе које деца развијају тешко је касније променити. Ако се у раном детињству упознају са различитим укусима, већа је вероватноћа да ће касније волети киселу и горку храну.
Избор хране има велики утицај на здравље особе током живота.
Ако једете превише шећера, већа је вероватноћа да ћете бити гојазни, имати дијабетес, кардиоваскуларне болести, висок крвни притисак, рак и каријес.
Одговор на питање колико је шећера прихватљиво давати деци из здравствене перспективе је до четири супене кашике, односно 16 грама за двогодишњаке и трогодишњаке, а највише пет кашика (20 грама). ) за децу узраста од четири до шест година.
Шећери се природно налазе у воћу, поврћу и млеку. Додати шећери се налазе у прерађеној храни, кексима, колачима, слаткишима, чоколади, ароматизованим јогуртима, заслађеним житарицама, смутијима и воћним и газираним соковима.
Родитељима се саветује да провере количину шећера на декларацијама производа. Шећери се појављују под различитим називима: глукозно-фруктозни сируп, високофруктозни кукурузни сируп, фруктоза, декстроза, сахароза, глукоза, малтоза, левулоза, мед, воћни сокови, кукурузни сируп, јаворов сируп, агавин сируп и меласа.
Преузмите андроид апликацију.