Изложба споменици, спомен плоче и скулптурална дела у Панчеву отворена је у Народном музеју Панчева. Завод за заштиту споменика културе у том граду изложбом обележава и 29 година од оснивања а посетиоци ће изложбу моћи да је погледају у наредне две недеље.
Најстарији споменик у Панчеву је крст који се налази на Тргу краља Петра ,подигнут 1804 године у част Првог српског устанка. Споменик је 1941.године уклоњен и заборављен до средине 90-тих када је у порти Успенске цркве пронађено 13 његових фрагмената. Након тога је обновљен и враћен на своје место као један од најстаријих симбола српског народа на овим просторима.
Ове и друге брижљиво прикупљене податке о споменицима,спомен плочама и скулптуралним делима који сведоче о разноврсним догађајима у минулом времену доноси изложба у Народном музеју коју је приредио Завод да заштиту споменика културе у Панчеву.
“Скулптурална дела су ту да нам улепшају тргове,градове,просторе,слободне јавне површине а споменици,спомен плоче чувају успомену на историјске догађаје ,људе значајне за историју нашег града .Имају и едукативну улогу да млади који нису живели у време тих људи који су стварали у нашем граду сазнају ко су они били и колико суи значајни за историју Панчева“, рекла је Слободанка Перовић-историчар у Заводу за заштиту споменика културе Панчева и један од аутора изложбе.
Као град са богатом историјском и уметничком традицијом Панчево има вредна уметничка дела .Поред њих се свакодневно пролази а недовољно зна коме су посвећени,шта обележавају и колико значе..Циљ изложбе је да се о њима више сазна.
„У плану нам је да ову мапу начинимо и у дигиталном облику. Биће интерактивна и доступна на нашим сајту и мислим да ће помоћи у неком будућем времену са неким основним подацима. Имаћемо личну карту тих споменика,спомен плоча и скулптуралних дела“, рекла је Гроздана Миленков-вд директора Завода за заштиту споменика културе Панчева.
Потписан је и протокол о сарадњи између Завода за заштиту споменика културе у Панчеву и Музеја жртава геноцида.
“Да се сви удружимо и да се озбиљно и систематично бавимо културом сећања и кренемо политиком памћења у Републици Србији. Јер изазови са којима се суочавамо су најделикатнији и најдраматичнији у новијој историји“, рекао је Дејан Ристић-директор Музеја жртава геноцида.
Завод за заштиту споменика културе представио је и каталог у коме је тренутно више од 70 дела. Тај број ће се увећавати јер настају нова међу којима су Споменик жртвама ратова 90 тих,Панчевачки читач испред Градске библиотеке и многима омиљен споменик псу Леу настрадалом спасавајући живот девојчици коју је напао већи пас. Панчево је један од ретких градова у свету који има овакав споменик .
U Loznici uručeni ključevi stanova izbeglima iz BiH i Hrvatske
Преузмите андроид апликацију.