Почетна > Бизнис
Бизнис

Ове европске државе имају најкраћу радну недељу

У Немачкој прописана радна недеља траје 35,6 сати, радници дневно могу максимално радити десет сати, а недељно, са прековременим, максимално 48.
Фото: Unsplash/krakenimages

У тој земљи премије на прековремени рад одређују се колективним или индивидуалним уговорима.

У Финској, у којој редовни радна недеља броји 37,5 часова, радници прековремено могу да достигну максимално 48 радних сати, и то у четири месеца годишње, пише Екапија.

У тој земљи само 13 одсто радника ради прековремено, јер је премија на плату за прва два прековремена сата у дану 50 одсто, а за трећи и сваки следећи 100 одсто, док се на недељни прековремени рад даје премија од 50 одсто.

У Финској за кршење закона о радном времену прети новчана казна, али и затворска, и то до шест месеци.

Иако дуга радни тједан штетно утиче на физичко и ментално здравље као и на равнотежу пословног и приватног живота радника, студија Еурофонда о прековременом раду у ЕУ, као и у Норвешкој и Великој Британији показује да се и даље у неким земљама сматра да је нормално да радници раде прековремено.

У европским земљама минимална премија за прековремени рад радним даном износи десет, 25 или 40 одсто, а за прековремени рад државним празницима, ноћу или на дан одмора она расте до 100 одсто или у неким случајевима до чак 150 одсто.

Радници у неким земљама за сваки сат прековременог рада радним даном уместо премије могу добити 1,5 час слободног времена.

Европска директива о радном времену из 2003. године ограничила је максимални недељни рад на 48 сати са прековременим сатима.

Ovako se obračunava veleprodajna cena dizela i benzina

 

Преузмите андроид апликацију.